Wyroby, suplementy, leki na krążenie bez recepty
W asortymencie Apteki Hit znajdują się leki na krążenie bez recepty, które dostarczają organizmowi cennych składników poprawiających kondycję naczyń, żył i samego serca. Problemy z układem krążenia dotykają co 3 dorosłą osobę. W grupie podwyższonego ryzyka są kobiety w ciąży. Warto jednak zaznaczyć, że zaburzenia te mogą pojawić się na skutek wielu poważnych chorób. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza specjalisty oraz podjęcie właściwego leczenia.
Problemy z krążeniem
Na zły stan kapilar ma wpływ wiele czynników, w tym:
- wysoki poziom cholesterolu,
- duża ilość soli spożywanej w diecie,
- jadłospis ubogi w błonnik,
- brak aktywności fizycznej,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- odwodnienie organizmu.
Jak widać, bardzo często choroby krążenia mają związek z nieprawidłowym stylem życia oraz niską podażą witamin i minerałów.
Problem nadciśnienia i niedociśnienia
Wartość ciśnienia tętniczego krwi zmienia się w sposób dobowy. Niewielkie odchylenia od normy nie są sytuacją patologiczną. Sygnałem alarmowym jest przypadek, gdy jego wielkość jest większa niż 139/89 mmHg (nadciśnienie) lub mniejsza niż 90/60 mmHg (niedociśnienie). Jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej, może to świadczyć o poważnych chorobach, które bezpośrednio zagrażają życiu.
Nadciśnienie jest najczęściej konsekwencją niewłaściwego stylu życia. Pojawia się przede wszystkim u osób otyłych i stroniących od aktywności fizycznej.
Zbyt wysoka jego wartość może być również konsekwencją:
- chorób nerek,
- zespołu Cushinga,
- bezdechu sennego,
- zwężenia aorty,
- guza chromochłonnego.
Niedociśnienie pojawia się z kolei najczęściej u osób cierpiących na:
- niedoczynność tarczycy i przysadki,
- niedobór płynów ustrojowych,
- zbyt niski poziom sodu w organizmie,
- chorobę Addisona.
Silne odchylenia od optymalnej wartości ciśnienia tętniczego można modulować nie tylko za pomocą zmiany nawyków, ale także leków i suplementów na krążenie dostępnych w aptece bez recepty.
Żylaki i obrzęki
Żylaki, czyli przewlekła niewydolność żylna, najczęściej pojawiają się u kobiet po 45. roku życia. Są jedną z powszechnych chorób układu krwionośnego, objawiającą się zaburzeniami drożności żył. Mogą rozwijać się na skutek uszkodzenia zastawek. Wówczas krew nie może swobodnie przepływać, a cofa się do żył powierzchniowych, co uwidocznione jest pod skórą pod postacią grubych, rozgałęzionych nitek.
Nieestetycznie wyglądające tzw. pajączki częściej pojawiają się u kobiet, które przez większą część dnia chodzą na wysokich obcasach. Ryzyko tworzenia się żylaków zwiększają:
- gorące kąpiele,
- regularne korzystanie z sauny,
- siedzący tryb życia,
- ciąża,
- płaskostopie,
- wzrost objętości krwi,
- otyłość.
Obrzęki nóg są często związane z zakrzepicą żył głębokich. Mogą pojawiać się u osób niedożywionych i cierpiących na zaburzenia pracy nerek. Bagatelizowanie tych schorzeń może prowadzić do poważnych chorób, w tym owrzodzeń.
Co na lepsze krążenie?
Na rynku dostępnych jest wiele leków i preparatów na krążenie bez recepty. Duże znaczenie mają przede wszystkim:
- koenzym Q10 – inaczej ubichinon, wykazuje szerokie działanie na cały organizm. Jest jedną z substancji, która stanowi ważny komponent przemian energetycznych wspierających funkcjonowanie serca, mięśni szkieletowych i ośrodkowego układu nerwowego. Zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Parkinsona, miażdżycy, cukrzycy typu II oraz niewydolności krążeniowej,
- żelazo – jest ważnym składnikiem hemoglobiny biorącej udział w transporcie tlenu. Redukuje uczucie zmęczenia, zwiększa odporność organizmu oraz wspomaga walkę z wolnymi rodnikami. Jest polecany do suplementowania kobietom w ciąży,
- rajstopy uciskowe – to starannie zaprojektowany produkt, który ma za zadanie poprawić krążenie żylne, zapobiega tworzeniu się żylaków i obrzęków. Może być z powodzeniem noszony na co dzień, również pod krótkie sukienki i spódnice.
Warto jednak pamiętać o tym, że na stan układu krążenia ma wpływ nie tylko dieta i suplementacja, ale również styl życia, w tym brak używek i częsta aktywność ruchowa.