Kwas foliowy
Kwas foliowy
Średnia ocena: 4.8 Na podstawie: 68 ocen
Postać
Działanie
Główne składniki
Problem
Część ciała
Sposób aplikacji
Płeć
Wiek

Kwas foliowy bez recepty - apteka

Przyjmowanie kwasu foliowego, czyli witaminy B9 lub B11, ma kluczowe znacznie w prawidłowym rozwoju układu nerwowego płodu. Produkty z tą substancją zaleca się przyjmować już na etapie starania się o potomstwo. Przyczynia się on także do procesów wzrostu tkanek matczynych. W aptece dostępnych jest wiele suplementów diety wzbogaconych w kwas foliowy. 

sizer
Femibion 0 planowanie ciąży 28 tabl.
21,47 zł
sizer
Floradix 84 tabl.
38,85 zł
sizer
OLIMP Chela-Ferr Bio-complex 30 kaps.
15,64 zł
sizer
Inofem 60 sasz.
64,90 zł
sizer
ActiFolin 2 mg 30 tabletek
29,60 zł
sizer
ActiFolin 0,8 mg 30 + 30 tabletek
15,30 zł
sizer
Folik 90 tabl.
13,27 zł
sizer
Kwas Foliowy 400 mcg Apteo 90 tabl.
8,91 zł
sizer
Kwas Foliowy 250 tabl.
16,79 zł
sizer
Kwas Foliowy 400 mcg Apteo 30 tabl.
4,19 zł
sizer
OLIMP Kwas foliowy 400 mcg 30 tabl.
9,35 zł
sizer
Folik 30 tabl.
8,39 zł
sizer
Folik 60 tabl.
13,64 zł
sizer
Biofer folic 60 tabl.
19,89 zł
sizer
Naturell Folian kwas foliowy 60 kaps.
16,90 zł
sizer
Miovarian 60 sasz.
91,87 zł
sizer
MyoFolic 60 sasz.
57,90 zł

 Kwas foliowy przed ciążą

Wady cewy nerwowej na etapie rozwoju płodu prowadzą do wielu poważnych schorzeń, w tym bezmózgowia i rozszczepu kręgosłupa. Nieprawidłowości pojawiają się w pierwszych 4 tygodniach ciąży. W związku z tym kobiety starające się o dziecko powinny odpowiednio wcześnie przyjmować określone dawki kwasu foliowego. Jest to związek, który naturalnie występuje w ciemnozielonych warzywach i pomarańczach oraz bananach. Nie jest jednak łatwo pozyskać ten składnik z jedzenia, ponieważ długie gotowanie doprowadza do jego szybkiego rozkładu. 

Kwas foliowy w ciąży

Aby uchronić dziecko przed poważnymi upośledzeniami rozwojowymi, należy przyjmować preparaty wielowitaminowe bez recepty z kwasem foliowym w składzie. Dzienna dawka powinna wynosić 0,4 mg. Zaleca się, aby dostarczać go do organizmu co najmniej 4 tygodnie przed zajściem w ciążę oraz do 12 tygodnia życia płodowego dziecka. 

Witamina B9 bierze udział w syntezie DNA, reguluje ważne procesy komórkowe, a także warunkuje właściwą produkcję czerwonych krwinek. Badania wykazały, że regularna suplementacja kwasu foliowego u kobiet spodziewających się dziecka  obniża ryzyko pojawienia się wad cewy nerwowej aż o 70%. 

Kwas foliowy w płynie - alternatywa dla tabletek

Jeżeli kobieta w ciąży z różnych powodów nie jest w stanie połykać tabletek, może wybrać dogodną dla niej alternatywę. Jest nią kwas foliowy w proszku, który należy rozpuścić w 200 ml letniej, przegotowanej wody. Taki napój spożywany systematycznie wspiera prawidłowy rozwój psychofizjologiczny oraz odpornościowy. 

Suplementy diety z kwasem foliowym

W aptece dostępnych jest wiele suplementów diety bez recepty z kwasem foliowym w składzie. Najczęściej jest to pełen zestaw witamin i składników mineralnych, które zaleca się w codziennym jadłospisie kobiet w ciąży lub planujących potomstwo. Część preparatów została wzbogacona również o żelazo, zwiększające wchłanialność witaminy C i wspierające funkcje krwiotwórcze. W bardziej złożonych suplementach diety dodatkowo można znaleźć związki, które redukują uczucie zmęczenia i znużenia, wzmacniają barierę ochronną organizmu, pomagają utrzymać prawidłowy metabolizm oraz biorą udział w transporcie tlenu w tkance mięśniowej.