Biegunka
Postać
Działanie
Główne składniki
Problem
Część ciała
Sposób aplikacji
Płeć
Wiek

Wyroby, suplementy, leki na biegunkę bez recepty

Jedną z najbardziej dokuczliwych przypadłości związanych z układem pokarmowym jest biegunka. Występuje zarówno samodzielnie, jak i towarzyszy często innym objawom. Jej przyczyny mogą być skrajnie odmienne i nie zawsze są wynikiem zakażenia czy zatrucia. W każdym przypadku jednak bywa niemal tak samo dokuczliwa, dlatego trzeba podjąć skuteczne działanie. Dostępne w aptece leki na biegunkę bez recepty efektywnie hamują rozwolnienie, jak i inne nieprzyjemne rezultaty zatruć, w tym wymioty czy nudności – nawet w ich ostrzejszej formie. Oprócz tego, że niwelują ryzyko ich wystąpienia, obniżają też zagrożenie odwodnienia.

Tasectan_828x380px (1)

sizer
Enterol 250 10 kaps.
15,28 zł
sizer
Enterol 250 10 sasz.
15,73 zł
sizer
Enterol 250 20 kaps.
23,08 zł
sizer
Lactostad dla dorosłych 7 ml x 7 amp.
23,00 zł
sizer
Fibraxine 15 sasz.
37,06 zł
sizer
Debutir 60 kaps.
29,00 zł
sizer
Entero Acidolac 10 kaps.
16,00 zł
sizer
Dicoflor Elektrolity 12 saszetek
23,78 zł
sizer
Dicoflor krople 5ml
31,90 zł
sizer
Lactostad dla dzieci 7 ml x 5 amp.
23,00 zł
sizer
Sanprobi IBS 20 kaps.
29,90 zł
sizer
Osłonka Gastro 20 sasz.
30,95 zł
sizer
Dicoflor 60 10 kapsułek
23,47 zł
sizer
Orsalit o smaku malinowym 10 sasz.
16,50 zł
sizer
Dicoflor 60 20 kapsułek
34,07 zł
sizer
Osłonka Normal 10 kaps.
12,99 zł
sizer
Hipp ORS 200 Kleik marchwiowo-ryżowy 200 ml
6,29 zł
sizer
Acidolac 10 sasz. data ważności 30.04.2021!
14,48 zł
sizer
Jonolit 10 sasz.
12,59 zł
sizer
Dicoflor Complex 10 fiolek 10ml
39,06 zł
sizer
Orsalit 10 sasz.
16,79 zł
sizer
Orsalit Drink 4 x 200 ml
16,79 zł
sizer
Orsalit Nutris 10 sasz.
19,94 zł
sizer
Acidolac Junior 20 misio-tabl. o smaku pomarańczowym
20,00 zł
sizer
Acidolac Junior 20 misio-tabl. o smaku truskawkowym
20,90 zł
sizer
Acidolac Junior 20 misio-tabl. o smaku białej czekolady
19,30 zł
sizer
Orsalit dla dorosłych 10 sasz.
17,31 zł
sizer
Sanprobi Super Formuła 40 kaps.
30,90 zł
sizer
Asecurin Junior 10 sasz.
16,25 zł
sizer
Asecurin 20 kaps
19,98 zł

Dlaczego należy skutecznie przeciwdziałać biegunce?

Dla wielu osób rozwolnienie wydaje się niegroźnym, a jedynie bardzo uciążliwym objawem nieprawidłowego funkcjonowania czy niewłaściwej reakcji układu pokarmowego. Tymczasem jednak biegunka nierzadko niesie ze sobą dużo poważniejsze konsekwencje niż zaburzenie codziennego rytmu dnia i zdecydowanie nie powinna być lekceważona. W skrajnych przypadkach bowiem jej efektem jest odwodnienie, a nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci.

Dlatego w asortymencie dostępne są różne preparaty przeciw biegunce. Lek na rozwolnienie zazwyczaj nie ma tylko jednego rezultatu. Oprócz tego, że uspokaja perystaltykę jelit, to często działa przeciwbakteryjnie i adsorpcyjnie – tym samym zapobiega przyswajaniu przez organizm toksycznych substancji. Środki na biegunkę mogą mieć formę kapsułek, tabletek, jak i saszetek z elektrolitami i glukozą. Wśród proponowanych środków są m.in.: 

  1.     • kapsułki Nifuroksazyd, działające przeciwbakteryjnie,  
  2.     • preparaty z linii Acidolac, mające szerokie działania w zależności od wybranego produktu, 
  3.     • proszek Acidolit, uzupełniający braki w elektrolitach powstałe na skutek wypłukiwania ich z organizmu, 
  4.     • kapsułki Stoperan, hamujące wzmożoną perystaltykę jelit i zwiększające absorpcję wody z jelita. 


Sprawdzoną substancją w walce z tego typu dolegliwościami jest węgiel aktywny, wiążący toksyny znajdujące się w układzie pokarmowym i doprowadzający do ich wydalenia z organizmu. Węgiel aktywowany jest też wyłącznym składnikiem preparatu CARBO VP, gwarantującego skuteczne przeciwdziałanie biegunce i nieżytom żołądkowo-jelitowym.

Jakie są przyczyny i konsekwencje biegunki?

Wyróżnia się wiele powodów pojawienia się biegunki. Zdecydowanie najczęściej występuje ona jako objaw zakażenia wirusami (np. rotawirusami), a także zatruć nieświeżym produktem spożywczym. Bywa też efektem spożycia pokarmu odzwierzęcego zainfekowanego bakteriami (np. salmonellą). Rozwolnienie zdarza się również w przypadku alergii pokarmowych, m.in. na laktozę, gluten i wiele innych składników. Nierzadko ma podłoże psychiczne – niektórym osobom doskwiera w sytuacjach stresowych.

Objawem biegunki jest bardzo częste parcie na stolec, mający najczęściej mocno wodnistą postać. Organizm więc wraz z kałem wydala także duże ilości wody oraz niezbędne do funkcjonowania elektrolity. Odwodnienie, będące jednym z rezultatów, stanowi szczególne zagrożenie dla osób starszych, jak i niemowląt. Rozwolnieniu nierzadko towarzyszą inne objawy, a wśród nich mdłości, wymioty, gorączka czy bóle brzucha. Skutkiem biegunki jest też naruszenie flory bakteryjnej znajdującej się w jelitach, co zwiększa podatność na działanie szkodliwych bakterii i może prowadzić do zwiększenia wydzielania toksyn. Ostatecznie, przeciągające się rozwolnienie uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Ważne, by podjąć skuteczne i stanowcze działanie

Jedną z największych uciążliwości związanych z biegunką jest fakt, że podobnie jak innych chorób, nie da się jej przewidzieć, a dodatkowo pojawia się nagle, często w najmniej „dogodnej” sytuacji. Jej niespodziewane wystąpienie, jak i nagły przebieg sprawiają, że utrudnia natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem. Najbardziej dokuczliwa jednak bywa w momencie, kiedy cierpiący z jej powodu znajduje się poza miejscem zamieszkania.

W takich sytuacjach tabletki przeciw biegunce, jak na przykład dostępny w naszej aptece preparat Stoperan, stanowią nieocenioną pomoc. Ich skuteczność sprawia, że pojawia się możliwość przynajmniej częściowego powrotu do normalnego funkcjonowania. Dzięki temu proponowane leki można kupić bez recepty, nie ma problemu, by zaopatrzyć się w nie „na wszelki wypadek”.

Ich działanie jest o tyle ważne, że nie tylko powstrzymują nieprzyjemne objawy, ale pomagają również przywrócić równowagę gospodarki elektrolitowej. Często też dostarczają pierwiastków, minerałów i innych mikroelementów, jakich nie da się w takiej chwili przyjąć z pokarmem. Wzbogacane są więc m.in. w sód, potas czy wapń. Ponadto często zawierają probiotyki, umożliwiające przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej w układzie pokarmowym. To szczególnie istotne dla odporności, gdyż wszelkie tego typu zaburzenia często prowadzą do wielu chorób. Niektórzy producenci wzbogacają leki na biegunkę także o wyciągi z roślin, takich jak rumianek czy mięta. Pomaga to złagodzić podrażnienia układu pokarmowego, jak i ułatwia przywrócenie jego prawidłowego funkcjonowania.

Węgiel aktywowany – skuteczny sposób na powstrzymanie objawów

Częstym składnikiem środków przeciw biegunce jest węgiel aktywny. W prezentowanym asortymencie dostępny jest zarówno pod postacią tabletek, jak i kapsułek. Jego działanie polega na wyściełaniu błony śluzowej przewodu pokarmowego warstwą ochronną. Ta zapobiega absorpcji toksyn, które są wydalane z organizmu. Oprócz tego składnik ten wiąże gazy jelitowe. Jeśli jednak przyjmuje się go w takim celu, należy uprzednio skonsultować się z lekarzem.

Trzeba pamiętać, że węgiel aktywny nie zawsze stanowi najlepsze rozwiązanie. Szczególną ostrożność zaleca się kobietom w ciąży lub karmiącym. Nie powinny po niego sięgać również osoby stosujące środki przeczyszczające, gdyż przy takim połączeniu może dojść do ekstremalnego odwodnienia organizmu. Jako że działa adsorbująco nie powinno się go też przyjmować wraz z innymi preparatami. Zaleca się, by między zażyciem węgla aktywnego i innych leków, zrobić co najmniej dwugodzinną przerwę.