Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
Leki uspokajające
Leki uspokajające
Średnia ocena: 4.8 Na podstawie: 64 ocen
Postać
Działanie
Główne składniki
Problem
Sposób aplikacji
Płeć
Wiek

Suplementy, tabletki, leki uspokajające bez recepty

Apteka Hit oferuje bogaty asortyment leków uspokajających bez recepty. Dostępne są one w różnej postaci, w tym tabletek, herbat do zaparzania, syropów, czy też ziół. Warto jednak pamiętać o tym, że długotrwałe stany lękowe wymagają wizyty u psychologa lub psychiatry i podjęcia profesjonalnego leczenia. 

sizer

Melisal forte syrop 125 g

17,49 zł
sizer

Neospasmina syrop 150 g

10,49 zł
sizer

Persen forte 40 kaps.

23,43 zł
sizer

Tonaxinum Forte na dzień 30 tabletek

18,25 zł
sizer

Witamina B6 Apteo 50 tabl.

3,99 zł
sizer

Witamina B2 Apteo 50 tabl.

3,69 zł
sizer

Melisa 30 tabl.

8,98 zł
sizer
Krótka data
01.07.2022

Miralo sen 20 kaps.

16,29 zł
sizer

Neospasmina noc syrop 150 g

11,49 zł
sizer

Valerin Max 10 tabletek

12,99 zł
sizer

Tabletki uspokajające Labofarm 90 tabletek

21,90 zł
sizer

Tabletki uspokajające Labofarm 150 tabletek

31,90 zł
sizer

Doppelherz Aktiv Na uspokojenie 20 kaps.

13,47 zł
sizer

Magne-B6 Zmęczenie i stres 30 tabletek

26,99 zł
sizer

Jasnum mood 30 kapsułek

32,99 zł
sizer

Sedomix płyn doustny 125 g

16,84 zł
sizer

Valdix 60 tabletek Labofarm

15,15 zł
sizer

Nervomix FORTE 20 tabl.

17,53 zł
sizer

Cravisol płyn doustny 100 ml

13,05 zł
sizer

Intractum Melissae płyn doustny 100 ml

10,10 zł
sizer

Intractum Hyperici płyn doustny 100 ml

11,77 zł
sizer

Liść Melisy 50 g Flos

3,93 zł
sizer

Nervomix Control 20 tabl.

17,11 zł
sizer

Nervosol 100 g

14,83 zł
sizer

Doppelherz Aktiv Melatonina DUO 40 tabletek

14,01 zł
sizer

Melisa fix Tylko natura 30 saszetek po 2 g

6,31 zł
sizer

Nervosol 35 g

7,86 zł
sizer

Tonaxinum Forte + Melatonina na noc 60 tabletek

31,35 zł
sizer

Persen Noc 15 tabl.

20,22 zł
sizer

Neospasmina Extra 30 kapsułek

18,49 zł
sizer

Miralo 20 kaps.

28,78 zł
sizer

Naturalna woda lecznicza Słotwinka Odprężenie 5 l

22,36 zł

Tabletki uspokajające a stany lękowę

Chwile niepokoju, stresu i zdenerwowania zdarzają się każdemu, niezależnie od płci i wieku. Są to sytuacje psychiczne, powodowane najczęściej przez czynniki zewnętrzne, rzadziej wewnętrzne. W człowieku rodzi się wówczas stan zagrożenia, który czasami nie jest realny. Co ważne, lęki oddziałują na całym organizm i mogą powodować utratę apetytu, spadek masy ciała, a nawet potrzebę ucieczki w używki, w tym głównie alkohol. 

Przyczyny pojawienia się stanów lękowych, są bardzo indywidualne i zależą od indywidualnego doświadczenia oraz przeżyć człowieka. Źródłem niepokoju u osób zdrowych są najczęściej problemy ekonomiczne, sercowe, rodzinne oraz partnerskie. Coraz częściej mówi się w kręgach psychologów o negatywnym wpływie przebodźcowania spowodowanego łatwym i szybkim dostępem do wielu informacji naraz. Na niekorzyść wpływa również obecne tempo życia.

Stanom lękowym mogą towarzyszyć:

 • nudności i wymioty,
 • zawroty głowy,
 • trudności z oddychaniem,
 • uczucie ściskania lub kłucia w klatce piersiowej,
 • przyspieszenie akcji serca.

Jeśli takie dysfunkcje i pogorszenie nastroju pojawiają się sporadycznie i nie trwają długo, można sięgnąć po naturalne tabletki uspokajające bez recepty, które oparte są na naturalnych składnikach. Duże korzyści przynosi również medytacja i aktywność fizyczna, w tym relaksująca joga. Problemów z nastrojem nie wolno jednak bagatelizować. Mogą one rozwinąć się w poważne zaburzenia, w tym depresję. W związku z tym, jeżeli stany lękowe pojawiają się często i mają duże nasilenie, niezbędne jest udanie się po pomoc do specjalisty. 

Problemy z bezsennością - zioła uspokajające

Jednym z coraz poważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa jest bezsenność. Czasami jest ona spowodowana zbyt wysoką temperaturą panującą w sypialni lub nieprzewietrzonym przed snem pokojem. Niestety, nierzadko też jest to konsekwencja m.in.:

 • przewlekłego stresu,
 • chorób tarczycy,
 • bezdechu sennego,
 • dolegliwości ze strony układu oddechowego,
 • schorzeń o podłożu reumatycznym. 

Kłopoty z zaśnięciem mogą mieć związek z nadmierną ekspozycją na światło niebieskie. Jest ono emitowane przez ekrany laptopów, telewizorów i smartfonów. Zaburzają one wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Produkowana jest ona przy braku naturalnego i sztucznego światła i pomaga zasnąć. W związku z tym surfowanie po stronach internetowych lub oglądanie serialu na laptopie tuż przed planowanym zaśnięciem nie jest dobrym pomysłem. Leki uspokajające bez recepty zawierają w swoim składzie syntetyczną melatoninę, która pozwala uzupełnić niedobory tego hormonu.

Leki uspokajające w walce z nerwicą

Nerwice, związane z nadaktywnością układu nerwowego pojawiają się w każdym wieku, niezależnie od płci, nawet u dzieci. Etiologia tego problemu nadal nie jest jednoznacznie sprecyzowana i wpływa na nią bardzo wiele czynników. Badania naukowe wykazały, że nerwica może być schorzeniem dziedziczonym genetycznie z pokolenia na pokolenie. Najczęstszą z przyczyn pojawiania się objawów tego zaburzenia są niespodziewane zdarzenia o negatywnym zabarwieniu emocjonalnym. Czasami bodźcem wyzwalającym jest konkretna osoba lub obiekt.

Symptomami nerwicy są m.in.:

 • drżenie rąk i innych mięśni ciała,
 • zawroty i bóle głowy (w tym migrenowe),
 • kołatanie serca,
 • nadmierne pocenie się,
 • suchość w jamie ustnej,
 • nudności i wymioty.

Aby złagodzić objawy, rekomenduje się aplikowanie tabletek uspokajających bez recepty, które dostępne są w aptece. Ich skład jest najczęściej oparty na ekstraktach ziołowych, co zwiększa bezpieczeństwo ich stosowania. W skrajnych przypadkach, gdy problem sięga traum z okresu dzieciństwa lub spowodowany jest innymi chorobami współistniejącymi, konieczna jest wizyta diagnostyczna zarówno u internisty, jak i psychiatry.

Co na zaburzenia nastroju?

W składzie powszechnie dostępnych leków uspokajających bez recepty znaleźć można m.in.:

 • melisę – jest źródłem olejku eterycznego składającego się na cytronelal, geraniol i cytral. W liściach (również suszonych) znajdują się flawonoidy, garbniki, chlorofil i karotenoidy. Zioło to jest znane ze swoich właściwości wyciszających, a ponadto ułatwia zasypianie, łagodzi nadmierne pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz działa rozkurczająco. Melisę można dostać w postaci suszu do zaparzania lub jako składnik bardziej złożonego suplementu,
 • korzeń kozłka lekarskiego – szerzej znany pod nazwą waleriana. Wykorzystywany jest w medycynie konwencjonalnej i ludowej od lat. W jego skład wchodzi olejek eteryczny bogaty w walepotriaty. Przyjmowany wewnętrznie działa wyciszająco i uspokajająco. Można stosować go tuż przed snem, gdyż ułatwia zasypianie. Co więcej, z powodzeniem łagodzi bolesne skurcze miesiączkowe i dolegliwości ze strony żołądka,
 • kwiatostan głogu – jest źródłem aminy, fitosteroli, flawonoidów, fenolokwasów, pektyny, soli mineralnych i witamin z grupy B i C. Napary z tej rośliny rozkurczają mięśnie gładkie jelit, macicy i układu moczowego, zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi oraz częstotliwość skurczów serca,
 • szyszki chmielu – kojarzone są głównie z browarnictwem, jednak ich właściwości wykorzystuje się również w medycynie. W oleju eterycznym wyróżnić można humulon, farnezen, 2-metylo-3-butenol, związki siarkowe i flawonoidy. Roślina ta działa bezpośrednio na układ nerwowy, powodując rozluźnienie, ułatwia zasypianie, a także działa przeciwdrgawkowo,
 • kwiat lawendy – z charakterystycznym i intensywnym aromatem. Z powodzeniem stosowany jest zarówno w ziołolecznictwie, jak i kosmetyce. Susz jest źródłem kumaryny, fitosterolu, garbników, triterpenów, kwasów organicznych i soli mineralnych. Lawenda ma działanie uspokajające, niweluje stres oraz łagodzi stany napięciowe.

Przy stanach lękowych można także sięgać po pełnowartościową dietę lub tabletki bez recepty bogate w witaminy, głównie z grupy B – modulują one działanie ośrodkowego układu nerwowego, a także D oraz K2, które wzmacniają układ odpornościowy i trawienny.