Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
Leki uspokajające
Leki uspokajające
Średnia ocena: 4.8 Na podstawie: 64 ocen

Suplementy, tabletki, leki uspokajające bez recepty

Apteka Hit oferuje bogaty asortyment leków uspokajających bez recepty. Dostępne są one w różnej postaci, w tym tabletek, herbat do zaparzania, syropów, czy też ziół. Warto jednak pamiętać o tym, że długotrwałe stany lękowe wymagają wizyty u psychologa lub psychiatry i podjęcia profesjonalnego leczenia. 

sizer

Doppelherz Aktiv Na uspokojenie 20 kaps.

13,47 zł
sizer

Melisa 90 tabl.

23,86 zł
sizer

Melisa 30 tabl.

8,98 zł
sizer

Persen forte 20 kaps.

20,22 zł
sizer

Persen forte 40 kaps.

23,43 zł
sizer

Nervomix Control 20 tabl.

17,11 zł
sizer

Neospasmina Extra 20 kapsułek

18,08 zł
sizer

Neospasmina Extra 30 kapsułek

23,43 zł
sizer

Melisal forte syrop 125 g

16,63 zł
sizer

Herbatka uspokajająca z pomarańczą Apteo Natura 20 sasz.

5,61 zł
sizer

OLIMP Forstres 30 tabl.

23,48 zł
sizer

Nervosol 100 g

14,83 zł
sizer

Melisa zioła w saszetkach do zaparzenia Apteo Natura 30 sasz.

5,24 zł
sizer

Nervomix FORTE 20 tabl.

17,53 zł
sizer

Tabletki uspokajające Labofarm 60 tabletek

15,90 zł
sizer

Nervomix Sen 20 tabl.

16,29 zł
sizer

Positivum 180 tabl.

31,90 zł
sizer

Melisa fix Tylko natura 30 saszetek po 2 g

6,31 zł
sizer

Melisa liść 30 sasz.

5,87 zł
sizer

Szyszka chmielu 30 tabl.

10,10 zł
sizer

Tabletki uspokajające Labofarm 20 tabletek

6,49 zł
sizer

Sedomix płyn doustny 125 g

16,84 zł
sizer

Nervosol 35 g

7,86 zł
sizer

Nervosan fix 20 sasz.

9,52 zł
sizer

Melisana Klosterfrau 155 ml

16,40 zł
sizer

Melisana Klosterfrau 95 ml

12,50 zł
sizer

Valerin 200 mg 15 tabletek

11,66 zł
sizer

Spokój Apteo plus 60 tabl.

12,35 zł
sizer

Kapsułki na uspokojenie Tylko Natura 30 sztuk

6,90 zł
sizer

Tabletki uspokajające Labofarm 90 tabletek

21,90 zł
sizer

Tabletki uspokajające Labofarm 150 tabletek

31,90 zł
sizer

Boiron Sedalia 200 ml

21,82 zł

Tabletki uspokajające a stany lękowę

Chwile niepokoju, stresu i zdenerwowania zdarzają się każdemu, niezależnie od płci i wieku. Są to sytuacje psychiczne, powodowane najczęściej przez czynniki zewnętrzne, rzadziej wewnętrzne. W człowieku rodzi się wówczas stan zagrożenia, który czasami nie jest realny. Co ważne, lęki oddziałują na całym organizm i mogą powodować utratę apetytu, spadek masy ciała, a nawet potrzebę ucieczki w używki, w tym głównie alkohol. 

Przyczyny pojawienia się stanów lękowych, są bardzo indywidualne i zależą od indywidualnego doświadczenia oraz przeżyć człowieka. Źródłem niepokoju u osób zdrowych są najczęściej problemy ekonomiczne, sercowe, rodzinne oraz partnerskie. Coraz częściej mówi się w kręgach psychologów o negatywnym wpływie przebodźcowania spowodowanego łatwym i szybkim dostępem do wielu informacji naraz. Na niekorzyść wpływa również obecne tempo życia.

Stanom lękowym mogą towarzyszyć:

 • nudności i wymioty,
 • zawroty głowy,
 • trudności z oddychaniem,
 • uczucie ściskania lub kłucia w klatce piersiowej,
 • przyspieszenie akcji serca.

Jeśli takie dysfunkcje i pogorszenie nastroju pojawiają się sporadycznie i nie trwają długo, można sięgnąć po naturalne tabletki uspokajające bez recepty, które oparte są na naturalnych składnikach. Duże korzyści przynosi również medytacja i aktywność fizyczna, w tym relaksująca joga. Problemów z nastrojem nie wolno jednak bagatelizować. Mogą one rozwinąć się w poważne zaburzenia, w tym depresję. W związku z tym, jeżeli stany lękowe pojawiają się często i mają duże nasilenie, niezbędne jest udanie się po pomoc do specjalisty. 

Problemy z bezsennością - zioła uspokajające

Jednym z coraz poważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa jest bezsenność. Czasami jest ona spowodowana zbyt wysoką temperaturą panującą w sypialni lub nieprzewietrzonym przed snem pokojem. Niestety, nierzadko też jest to konsekwencja m.in.:

 • przewlekłego stresu,
 • chorób tarczycy,
 • bezdechu sennego,
 • dolegliwości ze strony układu oddechowego,
 • schorzeń o podłożu reumatycznym. 

Kłopoty z zaśnięciem mogą mieć związek z nadmierną ekspozycją na światło niebieskie. Jest ono emitowane przez ekrany laptopów, telewizorów i smartfonów. Zaburzają one wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Produkowana jest ona przy braku naturalnego i sztucznego światła i pomaga zasnąć. W związku z tym surfowanie po stronach internetowych lub oglądanie serialu na laptopie tuż przed planowanym zaśnięciem nie jest dobrym pomysłem. Leki uspokajające bez recepty zawierają w swoim składzie syntetyczną melatoninę, która pozwala uzupełnić niedobory tego hormonu.

Leki uspokajające w walce z nerwicą

Nerwice, związane z nadaktywnością układu nerwowego pojawiają się w każdym wieku, niezależnie od płci, nawet u dzieci. Etiologia tego problemu nadal nie jest jednoznacznie sprecyzowana i wpływa na nią bardzo wiele czynników. Badania naukowe wykazały, że nerwica może być schorzeniem dziedziczonym genetycznie z pokolenia na pokolenie. Najczęstszą z przyczyn pojawiania się objawów tego zaburzenia są niespodziewane zdarzenia o negatywnym zabarwieniu emocjonalnym. Czasami bodźcem wyzwalającym jest konkretna osoba lub obiekt.

Symptomami nerwicy są m.in.:

 • drżenie rąk i innych mięśni ciała,
 • zawroty i bóle głowy (w tym migrenowe),
 • kołatanie serca,
 • nadmierne pocenie się,
 • suchość w jamie ustnej,
 • nudności i wymioty.

Aby złagodzić objawy, rekomenduje się aplikowanie tabletek uspokajających bez recepty, które dostępne są w aptece. Ich skład jest najczęściej oparty na ekstraktach ziołowych, co zwiększa bezpieczeństwo ich stosowania. W skrajnych przypadkach, gdy problem sięga traum z okresu dzieciństwa lub spowodowany jest innymi chorobami współistniejącymi, konieczna jest wizyta diagnostyczna zarówno u internisty, jak i psychiatry.

Co na zaburzenia nastroju?

W składzie powszechnie dostępnych leków uspokajających bez recepty znaleźć można m.in.:

 • melisę – jest źródłem olejku eterycznego składającego się na cytronelal, geraniol i cytral. W liściach (również suszonych) znajdują się flawonoidy, garbniki, chlorofil i karotenoidy. Zioło to jest znane ze swoich właściwości wyciszających, a ponadto ułatwia zasypianie, łagodzi nadmierne pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz działa rozkurczająco. Melisę można dostać w postaci suszu do zaparzania lub jako składnik bardziej złożonego suplementu,
 • korzeń kozłka lekarskiego – szerzej znany pod nazwą waleriana. Wykorzystywany jest w medycynie konwencjonalnej i ludowej od lat. W jego skład wchodzi olejek eteryczny bogaty w walepotriaty. Przyjmowany wewnętrznie działa wyciszająco i uspokajająco. Można stosować go tuż przed snem, gdyż ułatwia zasypianie. Co więcej, z powodzeniem łagodzi bolesne skurcze miesiączkowe i dolegliwości ze strony żołądka,
 • kwiatostan głogu – jest źródłem aminy, fitosteroli, flawonoidów, fenolokwasów, pektyny, soli mineralnych i witamin z grupy B i C. Napary z tej rośliny rozkurczają mięśnie gładkie jelit, macicy i układu moczowego, zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi oraz częstotliwość skurczów serca,
 • szyszki chmielu – kojarzone są głównie z browarnictwem, jednak ich właściwości wykorzystuje się również w medycynie. W oleju eterycznym wyróżnić można humulon, farnezen, 2-metylo-3-butenol, związki siarkowe i flawonoidy. Roślina ta działa bezpośrednio na układ nerwowy, powodując rozluźnienie, ułatwia zasypianie, a także działa przeciwdrgawkowo,
 • kwiat lawendy – z charakterystycznym i intensywnym aromatem. Z powodzeniem stosowany jest zarówno w ziołolecznictwie, jak i kosmetyce. Susz jest źródłem kumaryny, fitosterolu, garbników, triterpenów, kwasów organicznych i soli mineralnych. Lawenda ma działanie uspokajające, niweluje stres oraz łagodzi stany napięciowe.

Przy stanach lękowych można także sięgać po pełnowartościową dietę lub tabletki bez recepty bogate w witaminy, głównie z grupy B – modulują one działanie ośrodkowego układu nerwowego, a także D oraz K2, które wzmacniają układ odpornościowy i trawienny.