Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
AZS
AZS
Średnia ocena: 4.4 Na podstawie: 84 ocen
Postać
Działanie
Główne składniki
Problem
Część ciała
Rodzaj skóry
Sposób aplikacji
Wiek

Maści, kremy, balsamy na leczenie atopowego zapalenia skóry bez recepty

Problemy dermatologiczne wywierają duży wpływ na codzienne funkcjonowanie. Objawy wywołują zarówno dyskomfort fizyczny (świąd, pieczenie, ból), jak i psychiczny, gdyż często wyglądają mało estetycznie. Jedną z najpowszechniejszych, a przy tym bardzo dokuczliwych chorób jest atopowe zapalenie skóry. Objawia się ono zaczerwienieniem, wysypką, a także uporczywym swędzeniem, pieczeniem, a nawet bólem. Bardzo często też przy podrażnieniu tych miejsc dochodzi do pogłębienia objawów AZS – drobne pęcherzyki pod wpływem drapania czy tarcia pękają, otwierając drogę dla znajdujących się na skórze bakterii. To z kolei wywołuje jeszcze bardziej dotkliwe dolegliwości.

Polecane produkty
sizer

Bepanthen Sensiderm krem 50 g

52,90 zł
sizer

Bepanthen Sensiderm krem 50 g

52,90 zł
sizer

Cetaphil DA Ultra krem instensywnie nawilżający 85 g

41,90 zł
sizer

Alantan Plus maść 30 g

10,50 zł
sizer

Cetaphil EM emulsja micelarna do mycia 250 ml

48,90 zł
sizer

Cetaphil MD Dermoprotektor balsam do twarzy i ciała 250 ml

49,90 zł
sizer

Cetaphil MD Dermoprotektor balsam do twarzy i ciała 236 ml + pompka

49,90 zł
sizer

Cetaphil Pro Itch Control Balsam do nawilżania twarzy i ciała 295 ml

47,90 zł
sizer

Latopic Krem do twarzy i ciała 75 ml

34,99 zł
sizer

Mediderm krem 100 g

11,50 zł
sizer

Pharmaceris E Emotopic balsam nawilżająco-natłuszczający do pielęgnacji ciała 400 ml

54,90 zł
sizer

Cetaphil EM emulsja micelarna Do mycia 236 ml + pompka

48,90 zł
sizer

Hydrocortisonum Aflofarm 5 mg/g krem 15 g

6,90 zł
sizer

Mediderm krem 500 g

39,90 zł
sizer

Cynkokrem go 50 ml

18,99 zł
sizer

Pharmaceris E Emotopic 3-zadaniowa pianka myjąca do twarzy, ciała i włosów 200 ml

30,62 zł
sizer

Ziaja Med Atopowe zapalenie skóry emulsja natłuszczająca do ciała 400 ml

15,89 zł
sizer

Emolium Emulsja do kąpieli 200 ml

36,90 zł
sizer

Mediderm Shower emulsja pod prysznic 250 g

17,90 zł
sizer

Mediderm krem 1000 g

49,53 zł
sizer

Pharmaceris E Emotopic specjalny krem natłuszczający na twarz, powieki i ciało 75 ml

31,50 zł
sizer

Mediderm Bath emulsja do kąpieli 500 ml

23,90 zł
sizer

Alantan Maść 2% 30 g

8,90 zł
sizer

Ziaja Med Atopowe zapalenie skóry szampon oczyszczający do wrażliwej skóry głowy i karku 300 ml

11,76 zł
sizer

Pharmaceris E Emotopic kremowy żel myjący do pielęgnacji ciała pod prysznic 400 ml

41,90 zł
sizer

Oilatum Emulsja 500 ml

79,91 zł
sizer

Ziaja Med Atopowe zapalenie skóry krem kojący nawilżający 50 ml

15,18 zł
sizer

Latopic Emulsja do ciała 200 ml

33,89 zł
sizer

Ederix krem 200 ml

27,99 zł
sizer

Pharmaceris E Emotopic emulsja do codziennej kąpieli 400 ml

42,90 zł
sizer

Mediderm Shampoo szampon 200 g

25,90 zł
sizer

Eloderm Szampon 200 ml

27,50 zł
sizer

Eloderm Omega 3-6-9 Krem od 1 dnia życia 75 ml

14,50 zł
sizer

Poldermin Hydro Krem 500 ml

31,59 zł

W przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry istotne pozostaje stosowanie nie tylko specjalnych preparatów do zwalczania objawów, ale i kosmetyków. W naszej aptece można znaleźć niejeden krem, maść czy balsam przeznaczony do skóry atopowej. Są to zazwyczaj środki dostępne bez recepty. Wśród nich są skuteczne preparaty, takie jak preparat Alantan czy Bepanthen, opracowane w celu uśmierzenia świądu, nawilżenia skóry i przywrócenie bariery lipidowej, m.in. dzięki działaniu lipidów LLT.

Przyczyny AZS

Objawy najczęściej pojawiają się na dłoniach, w zagięciach łokci i kolan, na szyi, a w ekstremalnych przypadkach także na twarzy. Przyczyny ich wystąpienia są różne – zależą od indywidualnych predyspozycji. Wystąpienie świądu, jak i wysypki utrudnia codzienne funkcjonowanie, często uniemożliwiając osobie cierpiącej na AZS koncentrację na wykonywanych zadaniach. Warto przy tym podkreślić, że nie jest to choroba zakaźna.

Naukowcy szacują, że nawet do 30% ludzkości cierpi na objawy atopowego zapalenia skóry. Nie są natomiast zgodni co do przyczyn jego występowania, choć często skłaniają się ku genetycznym uwarunkowaniom. Objawy jednak nie muszą występować trwale – często pojawiają się pod wpływem czynnika alergizującego lub podrażniającego. W takim wypadku dochodzi do nieprawidłowej reakcji systemu immunologicznego, objawiającej się egzemą, świądem i pieczeniem.

Do najczęstszych alergenów, wywołujących wysypki i swędzenie związane z AZS należą chrom i lateks. Wskazuje się, że niektóre składniki gum i kosmetyków mogą wywoływać podobne reakcje. Dla skóry atopowej wyjątkowo szkodliwe są też wszelkie agresywne detergenty, w tym kwasy czy substancje żrące. Udowodniono również, że długotrwała ekspozycja na promienie UV może działać podrażniająco na skórę osoby z tą przypadłością.

Co więcej – objawy atopowego zapalenia skóry mogą współwystępować wraz z innymi chorobami, takimi jak ospa wietrzna, opryszczka i łuszczyca. Ostatecznie AZS bywa skutkiem niedoboru witamin, zakażeń wirusowych i bakteryjnych, ukąszenia owada, a nawet problemu z krążeniem krwi czy długotrwałego stresu.

Jak walczyć z objawami?

Najczęściej występującymi symptomami tej przypadłości są:

  1.     • zaczerwieniona i wysuszona skóra, 
  2.     • świąd, pieczenie, ból, 
  3.     • drobne pęcherzyki, łuszczenie się skóry, strupy, 
  4.     • pękanie naskórka i krwawienie. 

Jeśli nie są podejmowane żadne działania, mające na celu zniwelowanie skutków AZS, często dochodzi do zliszajowacenia skóry. W ekstremalnych sytuacjach pojawiają się miejscowe obrzęki i może wzrosnąć temperatura ciała. Dlatego lekarze w skrajnych przypadkach zalecają leczenie farmakologiczne, mające na celu zaleczenie objawów.

Podstawowymi metodami walki z atopowym zapaleniem skóry jest stosowanie specjalnych środków pielęgnacyjnych. Krem, maść czy balsam, przeznaczony dla osób z AZS ma na celu mocno i głęboko nawilżać skórę, a także delikatnie ją natłuszczać. Często w składzie pojawiają się też substancje przeciwbakteryjne, co pozwala zneutralizować szkodliwe drobnoustroje i znormalizować florę bakteryjną na powierzchni naskórka. To szczególnie ważne, gdyż to właśnie bakterie często są odpowiedzialne za nasilający się świąd w obrębie stanów zapalnych.

Dużą skuteczność w zwalczaniu objawów atopowego zapalenia skóry mają emolienty, takie jak dostępne w prezentowanej ofercie preparaty z linii ELODERM czy EMOLIUM. Dzięki specjalnie opracowanej formule działają oczyszczająco i pielęgnująco. Gwarantują odpowiednie nawilżenie, natłuszczenie, a więc i odbudowę płaszcza lipidowego, znajdującego się na powierzchni naskórka. Wykazują więc działanie ochronne i odbudowujące. Zmiękczają zrogowaciały naskórek, a także koją świąd i ból.

Emolienty pod postacią żelów myjących, kremów, maści i balsamów dostępne są w naszej aptece bez recepty, co znacznie zwiększa ich dostępność i ułatwia zyskanie środków uśmierzających przykre dolegliwości. Coraz częściej też oferowane są w formie sprayów, co upraszcza ich precyzyjne naniesienie na zaognione miejsce. Ważne jest sumienne nawilżanie i natłuszczanie skóry, najlepiej po każdej kąpieli, jak i myciu rąk czy kontakcie skóry dłoni z jakimikolwiek płynami.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Współczesna medycyna nie ma leku skutecznie leczącego atopowe zapalenie skóry. Niemniej jednak można efektywnie zwalczać jego objawy, tym samym przywracając komfort życia na co dzień. Samo zredukowanie świądu czy pieczenia, jak i dostatecznie nawilżenie wysuszonej skóry przynosi dużą ulgę, pozwalając na lepsze funkcjonowanie. Dostępne w naszej aptece preparaty bez recepty to wyroby doświadczonych producentów, które przynoszą ulgę i skutecznie zwalczają dokuczliwe objawy. Dobre rezultaty daje stosowanie m.in. produktów marki Cetaphil, jakie również można znaleźć w prezentowanym asortymencie. Zarówno płyn micelarny, balsam, jak i kremy łagodnie pielęgnują i skutecznie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń oraz dają jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie.