Maści, kremy, balsamy na leczenie atopowego zapalenia skóry bez recepty
Problemy dermatologiczne wywierają duży wpływ na codzienne funkcjonowanie. Objawy wywołują zarówno dyskomfort fizyczny (świąd, pieczenie, ból), jak i psychiczny, gdyż często wyglądają mało estetycznie. Jedną z najpowszechniejszych, a przy tym bardzo dokuczliwych chorób jest atopowe zapalenie skóry. Objawia się ono zaczerwienieniem, wysypką, a także uporczywym swędzeniem, pieczeniem, a nawet bólem. Bardzo często też przy podrażnieniu tych miejsc dochodzi do pogłębienia objawów AZS – drobne pęcherzyki pod wpływem drapania czy tarcia pękają, otwierając drogę dla znajdujących się na skórze bakterii. To z kolei wywołuje jeszcze bardziej dotkliwe dolegliwości.
W przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry istotne pozostaje stosowanie nie tylko specjalnych preparatów do zwalczania objawów, ale i kosmetyków. W naszej aptece można znaleźć niejeden krem, maść czy balsam przeznaczony do skóry atopowej. Są to zazwyczaj środki dostępne bez recepty. Wśród nich są skuteczne preparaty, takie jak preparat Alantan czy Bepanthen, opracowane w celu uśmierzenia świądu, nawilżenia skóry i przywrócenie bariery lipidowej, m.in. dzięki działaniu lipidów LLT.
Przyczyny AZS
Objawy najczęściej pojawiają się na dłoniach, w zagięciach łokci i kolan, na szyi, a w ekstremalnych przypadkach także na twarzy. Przyczyny ich wystąpienia są różne – zależą od indywidualnych predyspozycji. Wystąpienie świądu, jak i wysypki utrudnia codzienne funkcjonowanie, często uniemożliwiając osobie cierpiącej na AZS koncentrację na wykonywanych zadaniach. Warto przy tym podkreślić, że nie jest to choroba zakaźna.
Naukowcy szacują, że nawet do 30% ludzkości cierpi na objawy atopowego zapalenia skóry. Nie są natomiast zgodni co do przyczyn jego występowania, choć często skłaniają się ku genetycznym uwarunkowaniom. Objawy jednak nie muszą występować trwale – często pojawiają się pod wpływem czynnika alergizującego lub podrażniającego. W takim wypadku dochodzi do nieprawidłowej reakcji systemu immunologicznego, objawiającej się egzemą, świądem i pieczeniem.
Do najczęstszych alergenów, wywołujących wysypki i swędzenie związane z AZS należą chrom i lateks. Wskazuje się, że niektóre składniki gum i kosmetyków mogą wywoływać podobne reakcje. Dla skóry atopowej wyjątkowo szkodliwe są też wszelkie agresywne detergenty, w tym kwasy czy substancje żrące. Udowodniono również, że długotrwała ekspozycja na promienie UV może działać podrażniająco na skórę osoby z tą przypadłością.
Co więcej – objawy atopowego zapalenia skóry mogą współwystępować wraz z innymi chorobami, takimi jak ospa wietrzna, opryszczka i łuszczyca. Ostatecznie AZS bywa skutkiem niedoboru witamin, zakażeń wirusowych i bakteryjnych, ukąszenia owada, a nawet problemu z krążeniem krwi czy długotrwałego stresu.
Jak walczyć z objawami?
Najczęściej występującymi symptomami tej przypadłości są:
- • zaczerwieniona i wysuszona skóra,
- • świąd, pieczenie, ból,
- • drobne pęcherzyki, łuszczenie się skóry, strupy,
- • pękanie naskórka i krwawienie.
Jeśli nie są podejmowane żadne działania, mające na celu zniwelowanie skutków AZS, często dochodzi do zliszajowacenia skóry. W ekstremalnych sytuacjach pojawiają się miejscowe obrzęki i może wzrosnąć temperatura ciała. Dlatego lekarze w skrajnych przypadkach zalecają leczenie farmakologiczne, mające na celu zaleczenie objawów.
Podstawowymi metodami walki z atopowym zapaleniem skóry jest stosowanie specjalnych środków pielęgnacyjnych. Krem, maść czy balsam, przeznaczony dla osób z AZS ma na celu mocno i głęboko nawilżać skórę, a także delikatnie ją natłuszczać. Często w składzie pojawiają się też substancje przeciwbakteryjne, co pozwala zneutralizować szkodliwe drobnoustroje i znormalizować florę bakteryjną na powierzchni naskórka. To szczególnie ważne, gdyż to właśnie bakterie często są odpowiedzialne za nasilający się świąd w obrębie stanów zapalnych.
Dużą skuteczność w zwalczaniu objawów atopowego zapalenia skóry mają emolienty, takie jak dostępne w prezentowanej ofercie preparaty z linii ELODERM czy EMOLIUM. Dzięki specjalnie opracowanej formule działają oczyszczająco i pielęgnująco. Gwarantują odpowiednie nawilżenie, natłuszczenie, a więc i odbudowę płaszcza lipidowego, znajdującego się na powierzchni naskórka. Wykazują więc działanie ochronne i odbudowujące. Zmiękczają zrogowaciały naskórek, a także koją świąd i ból.
Emolienty pod postacią żelów myjących, kremów, maści i balsamów dostępne są w naszej aptece bez recepty, co znacznie zwiększa ich dostępność i ułatwia zyskanie środków uśmierzających przykre dolegliwości. Coraz częściej też oferowane są w formie sprayów, co upraszcza ich precyzyjne naniesienie na zaognione miejsce. Ważne jest sumienne nawilżanie i natłuszczanie skóry, najlepiej po każdej kąpieli, jak i myciu rąk czy kontakcie skóry dłoni z jakimikolwiek płynami.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Współczesna medycyna nie ma leku skutecznie leczącego atopowe zapalenie skóry. Niemniej jednak można efektywnie zwalczać jego objawy, tym samym przywracając komfort życia na co dzień. Samo zredukowanie świądu czy pieczenia, jak i dostatecznie nawilżenie wysuszonej skóry przynosi dużą ulgę, pozwalając na lepsze funkcjonowanie. Dostępne w naszej aptece preparaty bez recepty to wyroby doświadczonych producentów, które przynoszą ulgę i skutecznie zwalczają dokuczliwe objawy. Dobre rezultaty daje stosowanie m.in. produktów marki Cetaphil, jakie również można znaleźć w prezentowanym asortymencie. Zarówno płyn micelarny, balsam, jak i kremy łagodnie pielęgnują i skutecznie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń oraz dają jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie.