Elektrolity
Elektrolity
Średnia ocena: 4.7 Na podstawie: 90 ocen
Postać
Działanie
Główne składniki
Problem
Część ciała
Sposób aplikacji
Płeć
Wiek

Elektrolity

Wodne roztwory jonów, czyli elektrolity, to substancje naturalnie występujące w organizmie każdego człowieka. Wykazują one zdolność do przewodzenia prądu, co jest niezmiernie istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego ciała. Poza tym, że odgrywają bardzo ważną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, warunkują też prawidłowe funkcje mięśni oraz regulują równowagę kwasowo-zasadową, tworząc odpowiednie środowisko dla większości procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. W sytuacji, kiedy pojawi się ich niedobór, można sięgnąć po preparaty, które ma w ofercie nasza apteka internetowa. Środki te nie tylko wyrównują zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, ale także zmniejszają ryzyko odwodnienia. Ich przyjmowanie jest zalecane w szczególności w trakcie biegunki oraz wymiotów o różnej etiologii. Ponadto elektrolity mogą być stosowane podczas zwiększonego wysiłku fizycznego oraz wzmożonej potliwości ciała, która występuje w czasie upałów. Dzięki zawartości jonów sodu, potasu, wapnia i magnezu preparaty te skutecznie nawadniają, wspomagając absorpcje wody oraz węglowodanów.

sizer
Dicoflor Elektrolity 12 saszetek
23,78 zł
sizer
Floractin elektrolity 20 sasz.
22,26 zł
sizer
Orsalit o smaku malinowym 10 sasz.
16,50 zł
sizer
Orsalit 10 sasz.
16,79 zł
sizer
Plusssz 100% Elektrolity + Multiwitamina 24 tabl. mus.
9,90 zł
sizer
Orsalit Drink 4 x 200 ml
16,79 zł
sizer
Dicodral 60 12sasz.
12,02 zł
sizer
Orsalit Nutris 10 sasz.
19,94 zł
sizer
Orsalit dla dorosłych 10 sasz.
17,31 zł
sizer
Plusssz 100% Junior Elektrolity Complex 20 tabl. mus.
11,90 zł
sizer
Prohydro Apteo (cytryna) 10 sasz.
11,54 zł
sizer
Prohydro Apteo (banan) 10 sasz.
11,54 zł
sizer
Acidolit o smaku malinowym 10 sasz.
17,80 zł
sizer
Acidolit o smaku jabłkowym 10 sasz.
17,50 zł
sizer
Orsalit o smaku bananowym 10 sasz.
15,90 zł
sizer
Orsalit Tabs smak cytrynowy 24 tabl. musujące + Magnez z wit. B6 10 tabl. musujących
14,75 zł
sizer
Oleofarm Jonolit Jony 20 tabletek musujących
6,69 zł

Jakie elektrolity są niezbędne dla organizmu?

Do kluczowych elektrolitów znajdujących się w organizmie człowieka należą: sód, potas oraz magnez. Sód pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi płynów ustrojowych, a także reguluje pracę układu nerwowego oraz wspomaga właściwą kurczliwość mięśni. Potas z kolei jest szczególnie istotny dla zdrowego serca. Magnez natomiast stymuluje rytm mięśnia sercowego, wpiera odpowiednie działanie tarczycy, stabilizuje pracę układu nerwowego oraz dba o właściwe napięcie mięśni. Jeszcze jednym naturalnie występującym pierwiastkiem w płynach tkankowych i krwi jest wapń, który uczestniczy w procesach związanych z przewodzeniem impulsów elektrycznych w neuronach. Minerał ten jest także niezwykle ważny dla prawidłowego krzepnięcia krwi. Wszystkie wyżej wymienione elektrolity są niezbędne dla utrzymania prawidłowej homeostazy w ciele. Gdy zostanie ona zakłócona, wówczas niektóre organy wewnętrzne mogą przestać funkcjonować tak, jak należy. Do zaburzeń homeostazy może dojść na skutek różnych czynników takich jak między innymi niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej czy przebywanie w szkodliwych warunkach (np. zanieczyszczone powietrze).

Kiedy występuje brak elektrolitów?

Do nadmiernej utraty jonów sodowych, potasowych, magnezowych i wapniowych może dojść w przypadku wielu różnego rodzaju chorób. Pierwiastki te są tracone najczęściej na skutek stanów chorobowych, które zwiększają ryzyko odwodnienia. Należą do nich biegunki oraz wymioty, aczkolwiek nie tylko. Do niedoboru elektrolitów może dojść również z powodu gorączki, intensywnego treningu fizycznego, a nawet przyjmowania niektórych środków farmakologicznych (np. na nadciśnienie tętnicze). Wówczas z pomocą przyjdą elektrolity, które oferuje nasza apteka internetowa, pozwalając uzupełnić ich poziom i przywrócić równowagę kwasowo-zasadową. Nadmierna utrata tych związków może wiązać się nie tylko z niebezpiecznym odwodnieniem. Niedobory sodu czy potasu mogą wywołać zaburzenia pracy serca, skurcze mięśni nóg, senność, nudności, bóle głowy oraz uczucie zmęczenia. Brak kluczowych dla pracy większości organów wewnętrznych pierwiastków może mieć poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, w tym związane z układem nerwowym.

Elektrolity na kaca

W ofercie naszej apteki internetowej można znaleźć szeroki wybór preparatów zawierających elektrolity, które są przeznaczone do postępowania dietetycznego w celu zmniejszenia ryzyka odwodnienia. Są to głównie produkty w formie proszków do sporządzania roztworów o zmniejszonej osmolarności, uzupełniające płyny oraz takie substancje jak potas, sód, magnez, chlorek oraz wapń. Poza tym, że można je przyjmować w trakcie biegunek oraz wymiotów spowodowanych np. zatruciem pokarmowym są rekomendowane także na kaca. Przypadłość ta stanowi bowiem jedno z zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, objawiając się złym samopoczuciem, bólem głowy, nudnościami oraz dreszczami. Preparaty, które proponuje nasza apteka internetowa, odznaczają się precyzyjnie dobranym składem, wymuszając ruch wody między przestrzeniami organizmu, regulując ciśnienie osmotyczne komórek oraz przywracając równowagę kwasowo-zasadową. Znajdujące się w nich elektrolity dodatkowo aktywują enzymy ustrojowe, wspomagając produkcję kwasu solnego w żołądku. W składzie niektórych preparatów znalazła się też glukoza, która zwiększa przyswajalność wody (woda w jelitach może się przemieszczać w połączeniu z glukozą oraz sodem).