Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
Zdrowe uszy
Zdrowe uszy
Średnia ocena: 4.7 Na podstawie: 50 ocen
Postać
Działanie
Główne składniki
Problem
Część ciała
Sposób aplikacji
Płeć
Wiek

Zdrowe uszy

Aby móc zatroszczyć się o zdrowe uszy, należy zarówno przykładać wagę do utrzymania ich higieny, jak również skutecznie działać, jeśli wewnątrz kanału słuchowego zacznie rozwijać się infekcja. Apteka HIT proponuje szeroki wybór preparatów dedykowanych do bezpiecznego czyszczenia uszu, a także leki, które pomagają zwalczyć dolegliwości bólowe czy stan zapalny. Dodatkowo, warto także sięgać po suplementy oraz leki na słuch, których działanie ma na celu wspierać prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu.

sizer

Fonix Higiena Uszu spray 30 ml

22,99 zł
sizer

Vaxol Spray do uszu 10 ml

25,99 zł
sizer

Akustone spray do uszu 15 ml

17,49 zł
sizer

Fytofontana Aurecon plus świeczki do uszu 2 szt.

17,90 zł
sizer

A-Cerumen spray do higieny uszu 40 ml

23,70 zł
sizer

Antotalgin Natural Krople do uszu z nagietkiem 15 g

13,99 zł
sizer

Otoargent krop. do uszu 15 ml

20,77 zł
sizer

Ucholek forte krople do uszu 20 ml

19,99 zł
sizer

Ototalgin krople 10 g

21,40 zł
sizer

Lix krople do uszu 7 g

26,50 zł
sizer

Audispray Junior Aerozol 25 ml

28,90 zł
sizer

Otinum 20% krople do uszu 10 g

27,97 zł
sizer

Cue krople do uszu 30 ml

22,90 zł
sizer

Voskolix spray d/hig.uszu d/dzieci i/dor. 15ml

19,63 zł
sizer

Voskolix spray d/hig.uszu d/dzieci /dor. 30ml

28,36 zł
sizer

Ottilan spray 10 ml

19,50 zł
sizer

Dolphiner spray 15ml

21,94 zł
sizer

Antotalgin Spray do uszu 30 g

15,94 zł
sizer

Axotonil 440mg/ml aerozol do uszu 10 ml

24,50 zł
sizer

Ucholek Spray do uszu 20 ml

17,49 zł
sizer

Ucholek Spray Forte spray do uszu 20 ml

21,49 zł
sizer

Cerumex Spray Do Uszu 15 ml

18,08 zł
sizer

Ucholek krople do uszu 20 ml

17,89 zł
sizer

Cerumex Preparat Do Higieny Uszu 15 ml

16,03 zł
sizer

Otosan spray do pielęgnacji ucha 50 ml

23,53 zł
sizer

CUE KROPLE DO USZU 15 ML

19,90 zł
sizer

Ottilan Med krople do uszu 15 ml

19,80 zł
sizer

Cerumex MD spray do uszu 30 ml

24,50 zł
sizer

A-Cerumen preparat do higieny uszu 5 amp.

15,07 zł
sizer

Fonix Ból Uszu spray 15 ml

24,50 zł
sizer

Ucholek Spray Higiena Spray do uszu 20 ml

16,49 zł
sizer

Audispray Adult aerozol 50 ml

33,71 zł

Warto jednak dbać o słuch już od najmłodszych lat. Do profilaktyki schorzeń narządu słuchu należy przede wszystkim unikanie długotrwałej ekspozycji na hałas oraz dbałość o odpowiednią higienę przewodu słuchowego.

Zmysł słuchu umożliwia nam odbieranie bodźców z otoczenia, a zaczyna kształtować się już na etapie życia płodowego, jeszcze na długo przed porodem. Problemy związane z częściową lub całkowitą utratą słuchu mogą mieć różnorodne przyczyny. Niestety nie istnieją leki na poprawę słuchu, które całkowicie mogłyby wyeliminować problemy ze słyszeniem – warto natomiast dbać o zachowanie zdrowia słuchu i uszu, stosując odpowiednią pielęgnację i suplementy.

Jak prawidłowo dbać o higienę uszu

Do czyszczenia uszu polecamy specjalne płyny w sprayu, które rozpuszczają nadmiar zalegającej woskowiny i pomagają z łatwością ją usunąć, bez ryzyka uszkodzenia słuchu. Zawierają w swoim składzie składniki, które pomagają rozrzedzać zalegającą w uszach wydzielinę, np. ambroksol czy bromheksynę.

Warto wiedzieć, że nieprawidłowa pielęgnacja czy nadmierne oczyszczanie kanału słuchowego z woskowiny mogą przynieść ze sobą znacznie więcej szkody, niż pożytku. Woskowina to gęsta wydzielina o żółtym lub brązowawym kolorze (uwarunkowanym genetycznie), której zadaniem jest przede wszystkim hamowanie rozwoju bakterii, które mogłyby wywołać infekcję w uchu wewnętrznym. Jest to zatem naturalna bariera. Powstaje w gruczołach łojowych i potowych ulokowanych w uchu zewnętrznym. Jej powstawanie pełki kilka istotnych ról, m.in:

  • nawilża i natłuszcza ściany przewodu słuchowego,
  • usuwa zanieczyszczenia z zewnątrz (jak pyły, kurz, smog czy zabrudzenia),
  • pomaga oczyszczać uszy z obumarłego naskórka,
  • chroni przed rozwojem bakterii i grzybów.

Nie powinno się wykorzystywać do czyszczenia uszu patyczków kosmetycznych. Mogą uszkodzić ściany przewodu słuchowego lub naruszyć błonę bębenkową, a nadmierne wybieranie woskowiny wiąże się bardzo często z występowaniem infekcji, zapaleń czy dolegliwości bólowych. Nadprodukcja woskowiny wynika najczęściej z nadmiernego jej usuwania.

Preparaty, suplementy i tabletki na słuch w ofercie Apteki HIT

Infekcje ucha można leczyć na wiele sposobów. Na rozległe zapalenia lekarz przepisuje zwykle antybiotyk, ale zanim dolegliwości staną się na tyle dokuczliwe, warto sięgnąć po preparaty, które pomogą w zwalczaniu problemu. Przy leczeniu dolegliwości bólowych przewodu słuchowego i ucha stosuje się najczęściej takie składniki jak:

  • paracetamol, ibuprofen czy naproksen – o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, najczęściej podawane jako tabletki,
  • salicylan choliny – najczęściej jako krople, które działają przeciwzapalnie,
  • ksylometazolina, oksymetazolina lub pseudoefedryna – które wykorzystywane są również przy leczeniu nieżytu nosa.

Suplementy i tabletki na poprawę słuchu to preparaty zawierające w sobie kompleksy minerałów (wapń, fosfor czy brom) a także witamin (A, E oraz C), które wykazują silne działanie antyoksydacyjne i pomaga chronić komórki organizmu przed przedwczesnym starzeniem. Umożliwia to zmniejszenie ryzyka wystąpienia niedosłuchu w wyniku przyjmowania innych leków, o mocnym działaniu.

Tabletki na słuch, wykorzystywane przy leczeniu starczego niedosłuchu mają przede wszystkim działanie naprawcze. Mają za zadanie pobudzać mikrokrążenie w celu wzmocnienia połączeń nerwowych, w celu ochrony przed dalszym pogorszeniem słyszenia. Na mniej dokuczliwe problemy, np. z dzwonieniem w uszach lub pogorszonych słuchem poleca się ekstrakt z ginkgo biloba (miłorząb japoński). Wspomaga on zmniejszanie tzw. szumów uszne, które w przyszłości mogą przerodzić się w bardziej poważne zaburzenia, a nawet skutkować utratą słuchu.