Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
Na ciemieniuchę
Na ciemieniuchę
Średnia ocena: 4.7 Na podstawie: 44 ocen
Postać
Działanie
Główne składniki
Problem
Część ciała
Rodzaj skóry
Sposób aplikacji
Wiek

Szampony, kremy i preparaty na ciemieniuchę

Na występującą często u niemowląt do 3. miesiąca ciemieniuchę stosuje się różne preparaty takie jak np. krem, szampon czy żel o odpowiednim składzie. Występujące na skórze głowy dziecka tłuste, żółte, łuszczące się płatki martwią wielu rodziców. Jednak jest to przypadłość dość powszechna u nowo narodzonych maluszków i nie stanowi zagrożenia dla ich życia. Jako rodzaj łagodnego łojotokowego zapalenia skóry ciemieniucha występuje najczęściej się w okolicy ciemiączka, ale może także koncentrować się za uszami, pod brwiami, na nosie pod pachami czy w pachwinie (tzw. okolice pieluszkowe). Nadmiernie wydzielany łój zasycha na skórze i łączy się ze złuszczającym się naskórkiem. Zmiany nie są bolesne i nie swędzą niemowlę. Większość przypadków tego dermatologicznego problemu ustępuje przed pierwszym rokiem życia dziecka. Wcześniej jednak należy zadbać o właściwą pielęgnację skóry ze względu na to, że zalegająca na niej ciemieniucha może negatywnie oddziaływać na jej zdrowe obszary czy doprowadzać do wypadania delikatnych włosów. Aby więc uniknąć wtórej infekcji bakteryjnej czy grzybiczej, zaleca się korzystanie z różnych specjalnych preparatów: kremów, olejków czy szamponów. Zabiegi z ich wykorzystaniem polegają na usuwaniu specjalnie rozmiękczanych łusek oraz myciu skóry.

sizer

ZIAJA ZIAJKA Kremowy olejek myjący dla dzieci na ciemieniuchę hypoalegriczny 300 ml

8,99 zł
sizer

Emolium Dermocare Zmiękczający żel na ciemienuchę 100 ml

41,90 zł
sizer

Skarb Matki Olejuszka 30 ml

22,90 zł
sizer

Mediderm Baby Olejek na ciemieniuchę 50 ml

12,90 zł
sizer

Pharmaceris E Emotopic preparat na ciemieniuchę 75 ml

29,27 zł
sizer

Oillan Baby szampon nawilżający 200 ml

18,29 zł
sizer

Oillan Baby krem na ciemieniuchę 40 ml

16,73 zł

Jak radzić sobie z ciemieniuchą? 

Są różne sposoby radzenia sobie z problemem łuszczącej się skóry. Co można stosować na ciemieniuchę? Poniżej znajdują się kosmetyki oraz wyroby medyczne dla dzieci i niemowląt, które nadają się do bezpiecznego stosowania już u nowo narodzonego maluszka. Mają one unikalne właściwości odżywcze oraz pomagają w przywróceniu naturalnej, fizjologicznej równowagi skóry. Mogą być w formie np. olejku zawierającego związki czynne, które wpływają hamująco na wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe oraz działają łagodząco. Na ten dermatologiczny problem sprawdzi się również szampon w formie żelu z wygodnym aplikatorem.

Dostępne preparaty można wykorzystywać na wiele sposobów. Niektóre stosuje się tylko na miejsca dotknięte ciemieniuchą, a inne do kąpieli kojąco-natłuszczającej całego ciała.

Poza szamponem, kremem czy żelem rozwiązaniem są także wyroby medyczne, czyli preparaty wzmacniające naturalną barierę naskórka przed wnikaniem niepożądanych substancji z zewnątrz, odpowiednio nawilżające skórę i regenerujące ją.

W radzeniu sobie z ciemieniuchą przede wszystkim potrzebna jest cierpliwość i systematyczność zabiegów pielęgnacyjnych. Nie należy jej zdrapywać ze skóry dziecka, tylko wyczesywać odchodzące łuski za pomocą delikatnej, miękkiej szczoteczki do włosów dla niemowląt z naturalnym włosiem. Ułatwiać to będą właśnie specjalistyczne preparaty, których zadaniem jest ich rozmiękczanie.

Aby zapobiec powstawaniu ciemieniuchy, warto nie przegrzewać głowy dziecka, czyli nie zakładać czapeczki np. w domu czy w innych pomieszczeniach. Zazwyczaj raz usunięty problem nie powinien się już powtórzyć. Gdy jednak stan zapalny skóry nasila się, wówczas lepiej zgłosić się do lekarza specjalisty.