Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
Wybielanie zębów
Wybielanie zębów
Średnia ocena: 4.4 Na podstawie: 60 ocen

Wybielanie zębów - apteka

W ofercie Apteki Hit znajduje się szeroki asortyment past do wybielania zębów dostosowanych do indywidualnych potrzeb Klienta. Wśród produktów dostępne są również propozycje dla osób posiadających nadwrażliwe dziąsła lub mających problemy z paradontozą.

sizer

UltraBlanc czarna pasta do zębów wybielająca z aktywnym węglem 75 ml

20,22 zł
sizer

Elgydium Pasta wybielająca Whitening 75 ml

23,58 zł
sizer

Sensodyne Whitening pasta do zębów 75 ml

22,90 zł
sizer

Lacalut White & Repair pasta do zębów 75 ml

23,90 zł
sizer

Parodontax Whitening 75 ml

15,73 zł
sizer

Elgydium Pasta do zębów przeciw przebarwieniom BRILLIANCE & CARE 30 ml

27,53 zł
sizer

BIAŁA PERŁA INTENSYWNA TERAPIA Pasta d/zęb. 75 ml

20,90 zł
sizer

Biała Perła System 10 dni 3-fazowa formuła 1 zest. + pasta cynamonowa w prezencie

71,58 zł
sizer

EMAIL DIAMANT - pasta wybielająca 50 ml

24,49 zł
sizer

Paski wybielające Biała Perła - wybielanie zębów z aktywnym węglem - 14-dniowa kuracja

49,11 zł

Uzupełnieniem katalogu produktów są specjalistyczne artykuły – systemy nakładkowe, które stosuje się przez ok. 10 dni. Apteka oferuje także wysokiej jakości płukanki do jamy ustnej oraz inne środki ochrony, które są podstawą zdrowego i białego uśmiechu. 

Właściwa higiena jamy ustnej – podstawa białego uśmiechu

Istnieje kilka podstawowych reguł, których należy przestrzegać, aby móc cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Szczotkowanie dwa razy dziennie może nie być wystarczające, jeśli na co dzień pije się duże ilości kaw i herbat. Po tych napojach na szkliwie mogą pojawiać się nieestetycznie wyglądające przebarwienia. Sam proces mycia zębów powinien być wystarczająco długi i wynosić minimum 2 minuty.

Negatywny wpływ na kondycję uzębienia mają również papierosy, picie czerwonego wina oraz słodzonych napojów gazowanych. Barwę szkliwa mogą zmieniać także niektóre leki przyjmowane przewlekle. Warto jednak zaznaczyć, że kolor zębów jest często cechą bardzo indywidualną i może być dziedziczony.

Co najmniej dwa razy w roku można odwiedzić stomatologa, który usunie kamień nazębny. Zmniejszy to nie tylko ryzyko pojawienia się próchnicy, ale również przebarwień.

Jakie są metody wybielania zębów? 

Osoba, której zależy na szybkim uzyskaniu białego uśmiechu, może wybierać spośród wielu dostępnych metod. Najszybszą z nich jest profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym, jednak jest ono również najdroższą opcją. Podczas wizyty na zęby aplikuje się specjalny żel, który poddaje się reakcji w świetle plazmowym, diodowym lub halogenowym. W skład preparatu wchodzą nadtlenek mocznika lub wodoru. Warto pamiętać, że związki te mogą wywoływać szereg skutków ubocznych. Dla uzyskania optymalnych efektów zabieg wybielania u dentysty należy powtórzyć kilka razy – od 3 do nawet 6. 

Inną, często wybieraną metodą jest użycie nakładki wybielającej. Najlepiej jest zamówić model dopasowany indywidualnie do zgryzu. Na produkt aplikuje się pastę/maść o działaniu rozjaśniającym. Całość należy nakładać na zęby i nosić zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej częstotliwość użytkowania wynosi ok. 2 godziny dziennie przez okres miesiąca. Dla uzyskania najlepszych efektów nakładki do wybielania stosuje się również na noc.

Poza kosztownymi sposobami na biały uśmiech, na rynku dostępne są różne rodzaje wielofunkcyjnych past do zębów. Większość z nich można stosować codziennie, również do czyszczenia bardzo wrażliwego szkliwa i dziąseł. Co prawda za ich pomocą nie osiągnie się aż tak spektakularnego efektu, jak chociażby w gabinecie stomatologicznym. Stopień wybielenia płytki nazębnej będzie nieco mniejszy, lecz przez to dużo naturalniejszy.  

Jak wybrać pastę wybielającą?

W drogeriach i aptekach dostępnych jest tak wiele past do wybielania, że wybór tylko jednej może być dla Klienta dużym wyzwaniem. Aby móc kupić produkt w sposób świadomy, warto zapoznać się z podstawowymi jego właściwościami i składem. 

Ze względu na rodzaj głównego składnika, pasty do zębów można podzielić na te działające:

  • mechanicznie – drobinki ścierne (m.in. krzemionka, węgiel aktywny, wodorowęglan sodu) pozwalają usunąć przebarwienia, 
  • enzymatycznie/chemicznie – w ich składzie najczęściej znajdują się enzymy roślinne lub owocowe. 

Preparaty, które działają nieco agresywniej poprzez drobne cząsteczki ścierne, przeznaczone są dla osób palących papierosy, pijących duże ilości kawy i ciemnej herbaty. Warto jednak pamiętać, aby nie używać ich codziennie, ponieważ mogą nadmierne wytrzeć szkliwo. Zaleca się, aby korzystać z nich naprzemiennie z pastą o działaniu remineralizującym. Z kolei substancje enzymatyczne mogą być stosowane nawet przez osoby z nadwrażliwością zębów. 

Jednym z parametrów, na który należy zwrócić uwagę, jest współczynnik ścieralności, oznaczany na opakowaniach jako RDA. Im jest on wyższy, tym pasta wyróżnia się lepszymi właściwościami antyosadowymi. Na rynku znaleźć można trzy zakresy RDA: 

  • niskie (0-70), 
  • średnie (70-100), 
  • wysokie (powyżej 100). 

Osoby o wrażliwych zębach powinny sięgać po produkty z niskim współczynnikiem ścieralności.

Rodzaje past wybielających 

Najpopularniejszym rodzajem past do wybielania zębów są te wyposażone w ścierne drobinki. Mają one różny kształt i wielkość. W zależności od rozmiaru mogą one w mniejszym lub większym stopniu usuwać osad i przebarwienia z powierzchni szkliwa. W ich składzie najczęściej spotyka się:

  • węglan wapnia, 
  • tlenek krzemu, 
  • krzemionkę, 
  • dwuwęglan sodu, 
  • wodorotlenki magnezu i wapnia. 

Najintensywniej działają pasty polerujące, których współczynnik RDA jest bardzo wysoki i może wynosić ponad 200. Ze względu na ten parametr, takich produktów należy używać maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Delikatniejszą pielęgnację i efekt rozjaśniający gwarantują pasty chemiczne/enzymatyczne. Wśród nich wyróżnia się produkty z nadtlenkami, które jak sama nazwa wskazuje, utleniają przebarwienia. Co ważne proces ten odbywa się nie tylko na powierzchni zęba, ale także w jego wnętrzu. Duży potencjał wybielający ma nadtlenek karbamidu. Związek ten po kontakcie ze śliną człowieka ulega rozkładowi na mocznik i nadtlenek wodoru. Ten drugi wchodzi w reakcje chemiczne z barwnikami i wpływa na ich utlenienie, czyli wybielenie. 

Enzymy roślinne, które najczęściej stanowią składnik dobrych jakościowo past to bromelaina i papaina. Pozyskuje się je z owoców, głównie ananasa i papai. Z powodzeniem, w sposób bardzo delikatny rozpuszczają podstawę białkową oraz osady z kawy i herbaty. Dodatkowym ich plusem jest to, że wzmacniają dziąsła. Tego rodzaju produkty rekomendowane są przede wszystkim osobom z wrażliwym uzębieniem i tendencją do krwawiących dziąseł. 

Ostatnio na rynku coraz częściej pojawiają się pasty z aktywnym węglem. Tym, co wyróżnia je spośród innych to czarny kolor. Sam związek nie tylko skutecznie radzi sobie z plamami na zębach, ale również odświeża oddech (pochłania związki lotne) i hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii. 

Systematyczne korzystanie z tego rodzaju past, rozjaśnia szkliwo o kilka tonów. Ważne jest jednak, aby stosować je odpowiednio długo. Można je znaleźć w większości aptek. 

Co powinno znajdować się w dobrej paście wybielającej?

Obecnie od dobrej jakości past do wybielania należy wymagać znacznie więcej. W ich składzie powinny znajdować się składniki, które dodatkowo zadbają o dobry stan dziąseł i zębów. W związku z tym warto upewnić się, czy są wzbogacone również o takie substancje jak m.in. hydroksyapatyt (budujący szkliwo), sok z aloesu (o działaniu łagodzącym i sprzyjającym regeneracji), olej kokosowy (chroni dziąsła) oraz azotan potasu (często stosowany w celu zniwelowania dolegliwości bólowych).

Pasty do wybielania zębów nabyć można w przystępnych cenach. Aby efekty utrzymywały się dłużej, konieczna jest systematyczność i przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej.