Magnez
Postać
Działanie
Główne składniki
Problem
Część ciała
Sposób aplikacji
Płeć
Wiek

Magnez - apteka

Uczucie ciągłego zmęczenia, nużliwość mięśni, picie dużej ilości kawy dziennie czy też stres, to czynniki, które wskazują na potrzebę wdrożenia suplementacji magnezem. Ten makroelement wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego oraz nerwowego. Warto stosować go profilaktycznie, aby zmniejszyć ryzyko uczuleń, stanów zapalnych, a także niedotlenienia komórek budujących serce. 

sizer
Doppelherz Aktiv Magnez-B6 Ultrafast 20 sasz.
14,50 zł
sizer
Doppelherz Aktiv Magnez-B6 Forte 30 tabl.
10,90 zł
sizer
Polomag B6 MAX 90 tabl.
10,99 zł
sizer
Magnez + witamina B6 Forte Apteo 30 kapsułek
6,90 zł
sizer
MenMag 30 tabl.
15,12 zł
sizer
Magnez Skurcz Polski lek 50 tabl.
8,39 zł
sizer
Magne B6 max 50 tabl.
23,90 zł
sizer
Magnez + witamina B6 Apteo 60 tabletek
4,90 zł
sizer
OLIMP Chela-Mag B6 30 kaps.
18,80 zł
sizer
Polomag K+ 90 tabl.
12,45 zł
sizer
OLIMP Chela-Mag B6 60 kaps.
30,34 zł
sizer
Maglek B6 50 tabl.
14,60 zł
sizer
Plusssz 100% Multiwitamina + Magnez 20 tabl. mus.
7,39 zł
sizer
Magnezin Comfort 60 tabl.
12,06 zł
sizer
OLIMP Magnesan B6 50 tabl.
17,33 zł
sizer
OLIMP Tri-Mag B6 30 tabl.
8,30 zł
sizer
Magne B6 skurcz 30 tabl.
17,31 zł
sizer
D-stress 40 tabl.
19,98 zł
sizer
Plusssz 100% Skurcz Complex 20 tabl. mus.
9,49 zł
sizer
Potazek MAG 50 kaps.
18,89 zł
sizer
OLIMP MagMAX B6 50 tabl.
18,38 zł
sizer
OLIMP Chela-Mag B6 Skurcz 60 kaps.
32,45 zł
sizer
Magnez forte extra z Wit.B6 o smaku cytrynowym Apteo 20 tabl. musujących
7,66 zł
sizer
Magnefar B6 50 tabl.
14,69 zł
sizer
NeoMag Skurcz 50 tabl.
15,09 zł
sizer
OLIMP Chela-Mag B6 Cardio 30 tabl.
21,94 zł
sizer
Potazek Max 50 kaps.
19,94 zł

W aptekach znaleźć można szeroki wybór preparatów z magnezem w składzie. Najczęściej zawierają one także witaminę B6, wapń oraz potas. Ważne jest, aby wybrać produkt dobrze przyswajalny przez organizm i dobrać dawkę odpowiednią dla wieku i wagi oraz aktywności fizycznej. 

Wykorzystaj magnez do zredukowania zmęczenia i skutków stresu

Pęd codziennego życia sprawia, że coraz więcej osób zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z problemem bezsenności, przewlekłego stresu, drżenia mięśniowego oraz uczucia ciągłego zmęczenia. Jest to konsekwencja nie tylko braku odpowiedniej higieny ośrodkowego układu nerwowego, ale też skutek niewłaściwej diety. Pierwiastek, jakim jest magnez, bierze udział w wielu przemianach biochemicznych, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu na wielu poziomach. Preparaty dostępne w aptekach wspierają pracę mózgu, szczególnie w okresach intensywnej pracy umysłowej (egzaminy, obrony prac dyplomowych, prezentacje firmowe itp.), wspomagają proces rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, redukują zmęczenie i sprzyjają lepszej koncentracji. 

W ramach codziennej suplementacji warto sięgnąć po tabletki, proszki do rozpuszczania w wodzie, kapsułki, syropy oraz inne płyny, które w swoim składzie zawierają łatwo przyswajalny magnez. Większość tych preparatów jest dostępnych w aptece bez recepty. 

Wpływ magnezu na organizm - jego działanie

Nie sposób wyobrazić sobie prawidłową pracę organizmu bez magnezu. Jest on kluczowym komponentem wielu (ponad 300) procesów enzymatycznych i biochemicznych, dlatego też nazwany został pierwiastkiem życia. Wpływa na m.in.:

 1. właściwą syntezę białek, 
 2. utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, 
 3. prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, 
 4. fizjologiczną pracę mięśni szkieletowych poprzecznie prążkowanych i gładkich, 
 5. zachowanie optymalnego metabolizmu energetycznego organizmu, 
 6. zapewnienie właściwego podziału komórek, 
 7. utrzymanie w dobrej kondycji kości i zębów, 
 8. wspieranie funkcji psychologicznych, w tym zmniejszenie uczucia zmęczenia. 


Liczne badania wykazały, że systematyczne dostarczanie magnezu z pokarmem lub w postaci suplementów przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju wielu powszechnie występujących schorzeń, w tym cukrzycy typu 2, astmy, choroby niedokrwiennej oraz nadciśnienia tętniczego krwi. 

Niedobór magnezu - objawy

Skutki niedoboru magnezu rozwijają się bardzo długo. Często, objawy te są bardzo niecharakterystyczne, dlatego łatwo jest je pomylić ze zwykłym zmęczeniem, zmianami pogody lub innymi czynnikami. Do najczęstszych symptomów niskiego poziomu tego pierwiastka zalicza się:

 1. nadmierne wypadanie i/lub łamliwość włosów, 
 2. bóle i zawroty głowy, 
 3. brak koncentracji, 
 4. odczuwanie permanentnej senności, 
 5. rozdrażnienie, 
 6. drgające powieki, 
 7. skurcze mięśni - głównie w kończynach dolnych. 


Długotrwałe niedobory magnezu mogą mieć poważne zdrowotne konsekwencje. Wymienić można, chociażby halucynacje, objawy psychotyczne, migreny, depresje, zwapnienie tkanek miękkich, nadwrażliwość na światło, zaburzenia rytmu serca, chorobę wieńcową, a nawet utratę słuchu czy zaćmę. 

Niedobór magnezu - skąd się bierze

Istnieje wiele przyczyn, które mogą negatywnie wpłynąć na poziom magnezu w organizmie. Jednym z poważniejszych problemów jest niewłaściwa dieta, uboga w zielone warzywa (szpinak, rukolę), banany, kakao, pestki dyni i migdały. Nie mniej powszechnym zjawiskiem jest niewłaściwe wchłanianie pierwiastka z przewodu pokarmowego. Może być to związane ze spożywaniem zbyt dużej ilości alkoholu, preparatów odwadniających (w tym kawy i herbaty) częstymi biegunkami lub wymiotami. Duże zapotrzebowanie na magnez mają przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące piersią, ale także panie znajdujące się w okresie pokwitania. 

Jak zwiększyć wchłanialność tego makroelementu? Zaleca się spożywanie warzyw i owoców na surowo. Ich termiczna obróbka, znacznie zmniejsza zawartość cennych składników. W ten sposób posiłki mogą stracić aż do 75% magnezu. Ponadto, ważne jest, aby produkty bogate w ten pierwiastek, np. kaszę gryczaną, spożywać w towarzystwie białka zwierzęcego, ponieważ zwiększa to jego przyswajalność. Należy także pamiętać, że nie tylko alkohol, ale też soki owocowe, produkty bogate w tłuszcze nasycone, negatywnie wpływają na jego wchłanialność z układu pokarmowego. 

Niedobór magnezu - suplementacja: wskazanie, dawkowanie

Właściwa dawka magnezu uzależniona jest od wieku, wagi ciała, płci oraz aktywności fizycznej i ogólnego stylu życia. Zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia średnie dzienne zapotrzebowanie na ten makroelement wynosi odpowiednio 350 mg dla mężczyzny oraz 265 mg dla kobiety. Dla pań spodziewających się dziecka ta dawka jest nieco wyższa i wynosi 360 mg na dobę. 

Kto powinien rozważyć suplementację preparatami bogatymi w magnez? Są to:

 1. kobiety ciężarne lub karmiące piersią, 
 2. studenci oraz osoby uczące się, 
 3. kobiety i mężczyźni prowadzący bardzo aktywny tryb życia, w tym sportowcy, 
 4. osoby będące na restrykcyjnej diecie, 
 5. rekonwalescenci, 
 6. osoby, które na co dzień doświadczają stresu, 
 7. panie w okresie menopauzalnym, 
 8. pracownicy fizyczni. 


Wybierając w aptece odpowiedni preparat z magnezem, warto wybrać taki, który ma postać soli organicznych (mleczanu, cytrynianiu, asparaginianiu, glukonianiu) oraz nieogranicznych (chlorku, tlenku, węglanu). Dobrze wchłanialne z przewodu pokarmowego są również chelaty (glicynian magnezu) i mogą być stosowane bezpiecznie nawet w przypadku długotrwałego niedoboru tego pierwiastka. 

Poważne niedobory powinny być leczone farmakologiczne, a takie preparaty można zakupić wyłącznie na podstawie recepty wydanej przez lekarza.