Kosmetyki pielęgnacyjne, leki, tabletki, maści z antybiotykiem na trądzik i łojotok bez recepty
W asortymencie Apteki Hit znajdują się kosmetyki pielęgnacyjne, przeznaczone do cery tłustej i trądzikowej. Klient może wybierać spośród antybakteryjnych żeli do mycia twarzy, emulsji do oczyszczania skóry, toników, płynów micelarnych, maści z antybiotykiem, kremów i żeli, dostępne są także różne leki na trądzik.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Problemy z cerą tłustą i trądzikową ma ok. 80% nastolatków i 20% osób dorosłych. Trądzik jest to przewlekły stan, który wyróżnia się zapaleniem gruczołów łojowych skóry oraz ujść mieszków włosowych. Na twarzy oraz innych częściach ciała (najczęściej ramionach, szyi i plecach) pojawiają się wówczas zaskórniki otwarte i zamknięte, a także torbiele, krosty i grudki. Odpowiednia pielęgnacja, wdrożenie właściwej diety i leków na trądzik bez recepty (maść, krem, żel lub tabletki) oraz restrykcyjna higiena osobista pomogą zniwelować problemy skórne. W cięższych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa.
Charakterystyka cery trądzikowej
Choroba dermatologiczna, jaką jest trądzik pospolity, jest najpowszechniejszą dolegliwością skórną XXI wieku. Pierwsze jej objawy widoczne są na skórze w okresie nastoletnim i także wtedy są najbardziej nasilone. Badania wykazały, że to mężczyźni są bardziej narażeni na silne postacie trądziku oraz blizny, które może on pozostawiać. Warto pamiętać o tym, że to nie tylko problem estetyczny, ale często także powód przewlekłego stresu, obniżonego samopoczucia, a nawet depresji. Osoby dotknięte trądzikiem nierzadko unikają kontaktów społecznych, przez co doświadczają izolacji i samotności.
Istnieje wiele możliwych przyczyn powstawania trądziku. Najczęściej jest nią zaburzona praca gruczołów łojowych, co na ogół ma swoje podłoże w dynamicznych wahaniach wydzielania hormonów płciowych. Nadmierna produkcja sebum może być również spowodowana przez czynniki zewnętrzne m.in. kurz, brud, czy też zanieczyszczenie środowiska. Zmiany ropne są często konsekwencją infekcji o podłożu bakteryjnym (spowodowanych przede wszystkim przez paciorkowce i gronkowce).
Negatywnie na kondycję skóry wpływa również stres. Wysoki poziom kortyzolu przyczynia się do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, a w konsekwencji produkcji sebum. Zaskórniki zamknięte i otwarte mogą tworzyć się na skórze w wyniku przyjmowania niektórych leków, w tym antykoncepcyjnych. Równie powszechne są zmiany trądzikowe po doustnej aplikacji produktów posiadających w składzie sole litu, jod oraz związki bromu.
Istnieją badania naukowe, które wskazują na to, że nadmierna aktywność gruczołów łojowych jest dziedziczna. Okazuje się, że ok. 50% chłopców cierpiących na objawy trądziku ma rodzica, który w młodości musiał borykać się z podobnym problemem.
Ostatnim, lecz nie mniej ważnym aspektem jest dieta. Spożywanie przetworzonej żywności, produktów tłustych, o wysokim indeksie glikemicznym i ostro przyprawionych, zwiększa ryzyko tworzenia się nieestetycznie wyglądających zmian skórnych. Potwierdzono również negatywne działanie sztucznych barwników, alkoholu, papierosów oraz nienaturalnych aromatów.
Leczenie trądziku
Osoby, które obserwują na swoim ciele objawy trądziku, mają możliwość korzystania z szeregu maści, kremów i leków, które w skuteczny sposób zmniejszają objawy tej dermatologicznej przypadłości. Ważne jest, aby skonsultować konieczność ich używania z lekarzem dermatologiem.
Większość maści na trądzik i innych preparatów dostępnych jest bez recepty. W ich składzie najczęściej znajdują się substancje, które w sposób delikatny wysuszają niedoskonałości. Działanie przeciwtrądzikowe wykazują m.in. kwas glikolowy i salicylowy. Oba te związki złuszczają naskórek oraz odblokowują zatkane pory skórne. Skuteczny jest nadtlenek benzoilu. Podczas regularnej aplikacji tych preparatów na skórę, nie wolno zapominać o dodatkowym nawilżaniu kremami, najlepiej z witaminą E w składzie, która przyspiesza procesy regeneracyjne. Równie cennymi składnikami są:
- siarczan cynku,
- ekstrakt z drzewa herbacianego,
- olej jojoba,
- łagodzący aloes.
Inną grupę stanowią maści z antybiotykiem na trądzik dostępne bez recepty. Jak sama nazwa wskazuje, powstały one z myślą o hamowaniu rozwoju chorobotwórczych bakterii, których namnażanie powoduje zmiany trądzikowe na skórze. Miejscowo nakładane preparaty wzbogacone są głównie o erytromycynę (oraz jej cykliczny węglan) i klindamycynę.
Dużą skutecznością wyróżniają się również tabletki na trądzik, które aplikuje się doustnie. Można je kupić praktycznie w każdej aptece. W ich składzie znajdują się przede wszystkim naturalne ekstrakty roślinne i ziołowe, w tym wyciągi z:
- liści zielonej herbaty – działają ściągająco, odkażająco i wspierające walkę z wolnymi rodnikami, które zmniejszają zdolności regeneracyjne naskórka,
- ziela fiołka trójbarwnego – poprawia stan skóry i dba o jej zdrowy wygląd. Przyczynia się do eliminacji zanieczyszczeń z zablokowanych gruczołów łojowych,
- pestek winogron – ze względu na obecność w składzie kwasu linolowego, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające,
- korzenia mniszka lekarskiego – przyspiesza gojenie się zmian skórnych oraz delikatnie wybiela przebarwienia,
- kłącza ostryżu długiego – usuwa toksyny z wątroby, co poprawia kondycję naskórka,
- liści pokrzywy – hamuje nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe,
- skrzypu polnego – wykazuje działanie przeciwzapalne,
- kłącza perzu – są źródłem krzemu, który buduje tkankę łączną i wchodzi w skład kolagenu.
W dobrej jakości lekach na trądzik bez recepty powinny także znaleźć się takie związki jak m.in.:
- cynk,
- selen,
- pirodoksyna,
- niacyna,
- miedź,
- witaminy C oraz E,
- kolagen,
- likopen,
- koenzym Q10,
- beta-karoten,
- L-cysteina.
Zarówno w przypadku maści ichtiolowych, past cynkowych kremów, jak i tabletek, konieczne jest systematyczne i długie ich stosowanie na trądzik. To, w połączeniu z właściwą higieną i odpowiednią dietą, pomoże zmniejszyć zmiany trądzikowe lub całkowicie się ich pozbyć.
Prawidłowa higiena skóry trądzikowej
Cera trądzikowa wymaga szczególnej i bardzo restrykcyjnej pielęgnacji. Konieczne jest regularne oczyszczanie jej z nadmiaru sebum i kurzu, które gromadzą się w porach skórnych w trakcie dnia. Kosmetyki do mycia twarzy trądzikowej powinny być delikatne, najlepiej hipoalergiczne i nie powodować podrażnień. Warto wybrać coś spośród płynów micelarnych oraz produktów, których skład nie będzie nadmierne wysuszał naskórka. Po umyciu twarz należy osuszyć za pomocą czystego ręcznika. Nie trzeć. Aby wyrównać pH na powierzchni skóry, zaleca się użycie toniku do cery trądzikowej. Jednym z najczęstszych mitów jest ten o zakazie dodatkowego nawilżania cery tłustej. Nie jest to prawda. W trakcie leczenia trądziku (bez względu na to, czy za pomocą leków w tabletkach, czy specjalistycznych maści, kremów i żeli) konieczne jest wspieranie fizjologicznej warstwy lipidowej i dostarczanie jej odpowiednich składników w tym witamin i ceramidów.
Raz w tygodniu rekomendowane jest wykonanie peelingu enzymatycznego (mechaniczny, wyposażony w drobinki ścierne, może spowodować podrażnienia skóry i rozprowadzić zmiany na całej twarzy) oraz maseczki przeznaczonej do cery tłustej. W razie konieczności należy udać się na wizytę do renomowanej kosmetyczki lub dermatologa. Ważne jest, aby samemu nie wyciskać zawartości grudek i krost. W ten sposób można znacznie nasilić objawy trądziku.
Dieta przy cerze trądzikowej
Aby tabletki i inne leki na trądzik działały efektywnie, konieczne jest przestrzeganie właściwej diety. Pod tym pojęciem kryje się przede wszystkim nawadnianie cery od środka. W tym celu zaleca się picie minimum 2 litrów wody mineralnej lub herbat ziołowych dziennie. Ważne jest, aby w tę ilość nie wliczać kawy i czarnej herbaty, które odwadniają organizm.
Trądzikowe zmiany skórne nasila spożywanie zbyt ostro przyprawionych potraw, dlatego osoby z tendencją do pojawiania się zaskórników powinny z nich zrezygnować. To samo dotyczy produktów spożywczych wysoko przetworzonych, w tym popularnych fast foodów oraz dań o wysokim indeksie glikemicznym. Dieta osoby, która chce zadbać o kondycję swojej skóry, musi być bogata w świeże owoce, warzywa, dobrze przyswajalne białko i błonnik, który pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Skuteczne może okazać się picie ziół, w tym ziela fiołka trójbarwnego, pokrzywy oraz skrzypu polnego. Wszystkie te rośliny pozytywnie wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci.