Menopauza
Menopauza
Średnia ocena: 4.4 Na podstawie: 102 ocen
Postać
Działanie
Główne składniki
Problem
Sposób aplikacji
Płeć
Wiek

Leki na menopauzę bez recepty

W życiu każdej kobiety przychodzi czas na menopauzę. W czasie tak intensywnych zmian hormonalnych dochodzi do pojawienia się objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest wtedy podniesienie komfortu życia.  Na rynku dostępnych jest wiele leków na menopauzę bez recepty oraz tych wydawanych jedynie z polecenia lekarza. Na co zwracać uwagę przy wyborze tych pierwszych? 

sizer
Femelis Meno 60 tabl.
58,69 zł
sizer
Wierzbownica tabletki powlekane 30 szt.
13,00 zł
sizer
Wierzbownica tabletki powlekane 60 szt.
20,47 zł
sizer
Femitonina 30 tabl.
22,00 zł
sizer
Menoplant Soy-a 40+ 60 kaps.
23,90 zł
sizer
Climeston 30 tabl.
39,30 zł
sizer
Remifemin 100 tabl.
46,47 zł
sizer
Doppelherz Aktiv-Meno 30 tabl.
18,89 zł
sizer
Doppelherz Aktiv-Meno 60 tabl.
32,35 zł
sizer
Climea Forte 30 tabl.
15,50 zł
sizer
Mabelle 60 tabl.
48,50 zł
sizer
Menostop 60 kaps.
19,94 zł
sizer
Bionorica Klimadynon 60 tabl.
26,95 zł
sizer
Falvit Estro+ 60 tabl.
39,36 zł
sizer
Duo-fem 28 tabl. na dzień i 28 tabl. na noc
19,90 zł
sizer
Klimaktobon 60 kaps.
34,11 zł
sizer
OLIMP Menopauzin 30 tabl.
24,05 zł
sizer
Soyfem 60 tabl.
31,49 zł
sizer
Soyfem Forte 30 tabl.
37,70 zł
sizer
Stymen 10 mg 60 tabl
44,73 zł
sizer
Doppelherz Aktiv Meno Complex 30 kaps.
25,64 zł
sizer
Doppelherz Aktiv Meno Forte 30 tabl.
22,90 zł

Czym jest menopauza? 

Klimakterium, inaczej menopauza lub przekwitanie to okres, w którym poziom estrogenów we krwi znacznie się obniża. Najczęściej dotyczy to kobiet powyżej 45. roku życia. Co ważne, jest to etap, który nie pojawia się nagle, a jest poprzedzony tzw. fazą przedmenopauzalną. W tym czasie można zaobserwować u siebie zaburzenia miesiączkowania, kłopoty z pamięcią, obniżenie nastroju (a nawet depresję), częste bóle głowy (w tym migreny), drażliwość i niepokój. W trakcie menopauzy dochodzi do stopniowego zaniku nabłonka pochwy i szyjki macicy, co może w konsekwencji prowadzić do stanów zapalnych miejsc intymnych. 

W celu złagodzenia powszechnie występujących objawów menopauzy warto zaopatrzyć się w leki bez recepty zawierające w składzie m.in. fitoestrogeny. Odpowiednio wyselekcjonowane substancje aktywne poprawią nie tylko komfort fizyczny, ale w znacznym stopniu zredukują takie symptomy jak uderzania gorąca czy też nadmierną potliwość. 

Objawy menopauzy

Każda kobieta przechodzi przez klimakterium inaczej. Część z nich może w ogóle nie odczuć nieprzyjemnych skutków tego naturalnego procesu. U większości jednak obserwuje się takie symptomy jak:

 1. suchość pochwy, 
 2. naprzemiennie występujące uderzenia zimna i gorąca, 
 3. bezsenność, 
 4. nadmierna drażliwość, 
 5. chwiejność emocjonalna, 
 6. brak lub nadmierny apetyt, 
 7. wzmożoną pracę gruczołów potowych, 
 8. podatność paznokci i włosów do wypadania/łamania się, 
 9. suchość i bladość skóry, wiotczenie, utrata elastyczności, 
 10. zanik miesiączki (opcjonalnie). 


Ten ostatni objaw nie pojawia się u części kobiet. W takim przypadku symptomy menopauzy mogą rozpocząć się nawet na kilka cykli przed ich ostatecznym ustaniem.

Leki na menopauzę

Zanim zakupi się lek na menopauzę bez recepty, warto udać się do lekarza w celu wykonaniu wszystkich podstawowych badań. Pozwolą one wykluczyć lub potwierdzić klimakterium. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pozytywnie wpływają na złagodzenie niekomfortowych objawów. Mogą mieć one postać czopków, tabletek lub suplementów diety dostępnych pod inną postacią. Najczęściej są to jednak kompozycje zawierające w składzie fitoestrogeny, czyli żeńskie hormony roślinne, które mają „naśladować” te występujące w organizmie człowieka. To propozycja skierowana przede wszystkim dla kobiet, które obawiają się rozpoczęcia kuracji hormonalnej, często opartej na regularnym przyjmowaniu zastrzyków. Zaletą tych ekstraktów roślinnych jest ponadto to, że wzmacniają układ krwionośny i nawilżają błonę śluzową pochwy. 

Nie mniej popularnymi składnikami leków na menopauzę są wyciągi m.in. z:

 1. chmielu, 
 2. szałwii lekarskiej, 
 3. serdecznika pospolitego, 
 4. dziurawca, 
 5. pluskwicy groniastej, 
 6. kwiatu czarnej malwy, 
 7. dzięgla chińskiego, 
 8. huby modrzewiowej, 
 9. koniczyny łąkowej, 
 10. jaskółczego ziela. 


Leczenie ziołami jest bezpieczną i skuteczną formą terapii. Można dostać je w aptece bez recepty w bardzo korzystnych cenach. Aby wspomóc leczenie, warto pamiętać o wzbogacaniu swoich posiłków w soję, która jest cennym źródłem fitoestrogenów. 

Menopauza i co dalej?

Właściwa suplementacja w trakcie menopauzy to jednak nie wszystko. Równie ważna jest dieta i regularna aktywność fizyczna. Należy ograniczyć także wszystkie szczególnie szkodliwe dla zdrowia używki jak alkohol oraz papierosy. Po okresie klimakterium nie wolno zapominać o regularnych wizytach u lekarza i wykonywaniu morfologii, badań w kierunku raka piersi, kontrolowaniu nadciśnienia tętniczego oraz suplementacji wapnia (w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju osteoporozy) oraz witaminy D (wpływającej na układ mięśniowo-szkieletowy i nerwowy).