Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
Katar
Katar
Średnia ocena: 4.8 Na podstawie: 76 ocen

Leki na katar

Popularne przysłowie sugeruje, że samo przejdzie.Jednak nie lekceważ kataru, ponieważ może on być uciążliwy i może prowadzić do poważniejszych schorzeń.

sizer

Marimer Baby Hipertoniczny Spray do nosa 100 ml

25,50 zł
sizer

Otrivin Menthol aerozol 10 ml

23,90 zł
sizer

Marimer Baby izotoniczny spray 100 ml

25,50 zł
sizer

Marimer Izotoniczny spray 100 ml

24,90 zł
sizer

Xylometazolin Apteo Med 0,1% Krople do nosa 10 ml

7,60 zł
sizer

Rinopanteina maść do nosa 10 ml

27,90 zł
sizer

Xylometazolin VP 1mg/g 10ml

5,90 zł
sizer

Argol Essenza Balsamica Płyn 100 ml

18,99 zł
sizer

Otrivin 0,1% aerozol 10 ml

20,50 zł
sizer

Xylogel 0,05% żel do nosa 15 ml

19,50 zł
sizer

Oxalin Junior żel do nosa 10 g

19,99 zł
sizer

Fervex cytrynowy 12 sasz.

25,90 zł
sizer

Sudafed XyloSpray aerozol do nosa 10 ml

18,99 zł
sizer

Bionorica Sinupret 50 draż.

39,99 zł
sizer

Gripex Hot Max 12 szasz.

21,60 zł
sizer

Acatar Control aerozol do nosa 15 ml

19,50 zł
sizer

Maść majerankowa hasco 10 g

4,90 zł
sizer

Xylorin aerozol do nosa 18 ml

16,50 zł
sizer

Zabłocka mgiełka solankowa jodowo-bromowa 950 ml

17,99 zł
sizer

Vicks AntiGrip Complex smak cytrynowy 10 sasz.

23,90 zł
sizer

Vicks VapoRub maść 50 g

23,50 zł
sizer

Envil Katar aerozol 20 ml

17,50 zł
sizer

Rhin-bac sztyft do nosa 1 szt.

9,89 zł
sizer

Prenalen Katar spray do nosa dla kobiet w ciąży 20 ml

15,50 zł
sizer

STERIMAR Higiena Nosa BABY woda morska 100 ml

23,90 zł
sizer

Woda morska hipertoniczna APTEO 30 ml

14,90 zł
sizer

Vicks VapoRub maść 100 g

31,49 zł
sizer

Rhinoargent spray do nosa 20 ml

18,99 zł
sizer

Fervex malinowy 12 sasz.

25,90 zł
sizer

Bionorica Sinupret krople 100 ml

30,99 zł
sizer

Quixx Alergeny spray do nosa 30 ml

22,59 zł
sizer

Bionorica Sinupret 100 draż.

67,99 zł

Czym jest katar?

Katar, czy też bardziej fachowo nieżyt nosa, to objaw towarzyszący infekcjom i alergiom, w którym na skutek stanu zapalnego obejmującego śluzówkę jamy nosa dochodzi do odkładania się w nim nadmiernej ilości wydzieliny, która negatywnie wpływa na jego drożność, powoduje napadowe kichanie (nie mylić z kaszlem), a często także prowadzi do utraty lub osłabienia węchu i smaku.

Co powoduje katar?

Katar jest nieodłącznym elementem sezonowego przeziębienia, czasem traktowanym nawet jako jego synonim. Towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe oraz alergiczne. Katar nie przechodzący może być objawem przewlekłego schorzenia, w takim wypadku koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą. Cieknący z nosa śluz może być również skutkiem dymu, zanieczyszczenia powietrza, gwałtownej zmiany temperatury lub wdychania drażniących substancji. Każdy z nas wie, że płaczemy przy obieraniu cebuli, mało z nas pamięta, że pojawia się wtedy również wodnisty śluz w jamie nosowej. Katar gęsty, przyjmujący buro-zielone kolory i jest ciężki w wydmuchiwaniu, może być objawem zapalenia.

Sposoby na katar

Skutecznie sprawdzają się różne preparaty dostępne bez recepty w ofercie apteki internetowej Hit. Mogą to być spraye wziewne do nosa, tabletki doustne na katar oraz inhalacje.

Miejscowo stosować można różnego rodzaju leki obkurczające śluzówkę nosa w postaci kropli dostępnych bez recepty. Pamiętać jednak należy, że stosowanie tego typu preparatów powinno być krótkotrwałe i ograniczone w czasie do koniecznego minimum. Choć przynoszą szybką natychmiastową ulgę, to jednak stosowane przewlekle prowadzą paradoksalnie do zaburzenia wydzielania błony śluzowej i nadprodukcji wydzieliny po ich odstawieniu, mimo ustąpienia objawów infekcji.

Z leków w tabletkach doustnych w leczeniu kataru skutecznie sprawdza się dostępna bez recepty, wchodząca także w skład wielu złożonych leków na przeziębienia, pseudoefedryna. Mechanizm działania tej substancji polega między innymi na obkurczaniu śluzówki nosa i zmniejszaniu ilości wydzieliny. Jest to jednak lek mający dużo innych działań ogólnoustrojowych, dlatego należy stosować go ostrożnie, bardzo poważnie podchodząc do zaleceń i przeciwwskazań zawartych na ulotce. Wpływa między innymi na układ krążenia oraz serce i jest przeciwwskazany u osób obciążonych kardiologicznie.

Katar zatokowy

Szczególnie uciążliwy staje się katar zatokowy, który powoduje uczucie ucisku, bóle głowy i problemy z koncentracją. 

W przypadku kataru zatokowego śluz z nosa jest gęsty i przybiera odcienie koloru zielonego, brązowego lub żółtego. Katar zatokowy może być skutkiem ostrego nieżytu nosa, wówczas dochodzi do zatkania ujścia zatok i rozmnażania się bakterii wewnątrz. W przypadku kataru zatokowego  najlepiej skontaktować się z lekarzem specjalistą, ponieważ potrzebna będzie recepta na antybiotykoterapię. Katarowi zatokowemu towarzyszy charakterystyczny ból głowy, odczuwany w okolicy czoła, oczu i nasady nosa. Ból nasila się szczególnie podczas pochylania i rano po przebudzeniu. Ściekająca po tylnej ścianie gardła wydzielina, może prowadzi do mdłości lub wymiotów oraz ataków kaszlu. Katar zatokowy znacznie upośledza odczuwanie smaku. Pacjent czuje się rozbity, osłabiony, może występować u niego podwyższona temperatura ciała W żadnym wypadku nie należy ignorować choroby zatok, z domowych sposobów na katar zatokowy poleca się inhalacje, jednak niezbędna jest konsultacja lekarza. 

W co zaopatrzyć domową apteczkę?

Najlepiej zaopatrzyć w tabletki na katar, zawierające substancję rozrzedzającece wydzielinę. Warto również nabyć zioła, sole i olejki eteryczne niezbędne do przygotowania inhalacji, Doraźnie można stosować sztyfty i inhalatory, pamiętając o tym, że zbyt długie ich stosowanie może przyczynić do uszkodzeń błony śluzowej w jamie nosowej. W katarze zatokowym dobrze sprawdzą się roztwory proszków solankowych, aplikowane za pomocą butelki ze specjalną końcówką, ułatwiającą aplikację przez noc. Wszystkie te środki na katar bez recepty  i wiele innych znajdziesz w ofercie apteki internetowej Hit