Ząbkowanie
Postać
Działanie
Główne składniki
Problem
Część ciała
Sposób aplikacji
Wiek

Maść na dziąsła dla niemowląt, dzieci

W bogatym asortymencie Apteki Hit rodzic może znaleźć wiele produktów dla niemowląt i dzieci, które łagodzą dokuczliwy ból towarzyszący ząbkowaniu. Wybierać można wśród maści, kremów, roztworów do przemywania dziąseł, a także czopków o działaniu przeciwbólowym. Większość z nich wyróżnia naturalny, roślinny skład. 

sizer
Apap dla dzieci Forte zaw. doust. 85 ml
17,50 zł
sizer
Efferalgan czopki 150 mg 10 szt.
7,99 zł
sizer
Efferalgan czopki 300 mg 10 szt.
8,25 zł
sizer
Efferalgan czopki 80 mg 10 szt.
7,95 zł
sizer
Pedicetamol roztwór doustny 60 ml
21,00 zł
sizer
Paracetamol Hasco syrop smak truskawkowy 150 ml
8,38 zł
sizer
Pedicetamol roztwór doustny 30 ml
14,09 zł
sizer
Paracetamol Hasco 80 mg czopki 10 sztuk
3,38 zł
sizer
Panadol dla dzieci 100 ml
18,50 zł
sizer
Paracetamol farmina 125mg czopki 10 sztuk
5,90 zł
sizer
Paracetamol Hasco 125 mg czopki 10 sztuk
3,23 zł
sizer
Paracetamol farmina 50mg czopki 10 sztuk
7,90 zł
sizer
Paracetamol Hasco 250 mg czopki 10 sztuk
2,91 zł
sizer
Boiron Camilia roztwór doustny 10 pojemników x 1 ml
25,00 zł
sizer
Heel Viburcol Compositum czopki 12 szt.
24,95 zł
sizer
Krótka data
28.02.2021
Heel Viburcol Plus krople 15 pojemników x 1 ml
9,48 zł
sizer
Boiron Camilia roztwór doustny 30 pojemników x 1 ml
73,49 zł
sizer
Ibum dla dzieci 125 mg 10 czopków
16,50 zł
sizer
Heel Viburcol Compositum czopki 6 szt.
15,90 zł
sizer
Ibum Forte zaw. doust. 200 mg/5 ml o smaku malinowym 100 g
17,95 zł
sizer
Anaftin Baby żel na ząbkowanie 10 ml
19,64 zł
sizer
Ibum dla dzieci 60 mg 10 czopków
13,90 zł
sizer
IBUM FORTE ZAW. DOUST. 200 MG/5 ML O SMAKU bananowym 100 G
18,50 zł
sizer
Ibufen Forte dla dzieci o smaku truskawkowym 40 ml
10,20 zł
sizer
Krótka data
31.11.2020
Heel Viburgel żel 10 ml
Żel na ząbkowanie
4,90 zł
sizer
Ibufen Forte dla dzieci o smaku truskawkowym 100 ml
17,10 zł
sizer
Dentinox N żel 10 g
24,05 zł

Ząbkowanie u dzieci – objawy

Nie da się jednoznacznie określić, kiedy powinno rozpocząć się ząbkowanie. Jest to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od wielu czynników, w tym genetycznych. Najczęściej jednak pierwszy ząb pojawia się ok. 5. miesiąca życia niemowlaka. Proces wyżynania się uzębienia trwa najczęściej do momentu, aż dziecko ukończy 2 i pół roku. 

Typowym, pierwszym objawem ząbkowania, który powinien wzbudzić czujność rodzica, jest silne ślinienie się. Nadmierne wydzielanie śliny może powodować podrażnienie delikatnej skóry dziecka, dlatego konieczne jest systematyczne wycieranie jej z buzi (głównie okolic ust i brody) niemowlaka. Sam naskórek warto zabezpieczyć tłustymi kremami przeznaczonymi do celów pediatrycznych, najlepiej o działaniu hipoalergicznym. Aby zmniejszyć ryzyko ubrudzenia ubranek, należy zaopatrzyć dziecko w śliniaczek. 

Innym symptomem wyżynania się pierwszych zębów jest nagminne wkładanie rączek oraz innych przedmiotów do buzi. Jest to związane z silnym uczuciem swędzenia, który towarzyszy ząbkowaniu. Samo dziąsło jest lekko zaczerwienione i rozpulchnione. Ponieważ przebicie się zęba powoduje ból, maluch w tym okresie jest bardziej wrażliwy na bodźce zewnętrzne i płaczliwy. 

Dość typowa jest również gorączka oscylująca w zakresie od 37,5 do 38 stopni Celsjusza. Wszystkie wymienione wyżej objawy mogą powodować także zmniejszenie apetytu. Z powodu bólu dziecko może nie chcieć ssać piersi ani smoczka butelki.

Jak ulżyć dziecku w trakcie ząbkowania? 

Objawy ząbkowania można w skuteczny sposób minimalizować za pomocą środków przeciwbólowych oraz maści na dziąsła dla dzieci. Przyniesie to ulgę i pozwoli na spokojniejszy sen. Dobrym rozwiązaniem jest także delikatne masowanie dziąseł, co przyspiesza proces wyżynania się zębów. W tym celu można wykorzystać miękką szczoteczkę lub podać maluchowi specjalną zabawkę do gryzienia, wykonaną z bezpiecznych dla niego surowców. Masaż można wykonać również palcem dłoni. Ważne jest jednak, aby robić to regularnie.

Leki przeciwbólowe 

Najczęściej w skład preparatów na ból dla bardzo małych dzieci wchodzi ibuprofen i paracetamol. Mogą być one aplikowane zarówno doustnie, jak i w postaci żelu. Obie te substancje czynne wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Można delikatnie wmasować je w dziąsła za pomocą higienicznego patyczka do czyszczenia lub palca. Niektóre produkty dla niemowląt wzbogacone są w lidokainę, czyli związek blokujący powierzchniowe receptory bólu.

Przed aplikacją dziecku substancji doustnej, konieczne jest sprawdzenie na ulotce, jaka porcja zalecana jest na kilogram masy ciała. Podanie zbyt dużej ilości może zwiększać ryzyko pojawienia się działania niepożądanego.

Maści na dziąsła

Łagodzący wpływ mają także ekstrakty ziołowe pochodzenia naturalnego. Cenny jest przede wszystkim rumianek, który niweluje podrażnienia oraz tymianek o działaniu antyseptycznym. Maści na dziąsła nie powinny mieć w składzie cukru, a ksylitol, który nie powoduje rozwoju próchnicy. Nierzadko producenci decydują się na wykorzystanie ekstraktów z szałwii i korzenia kozłka lekarskiego. Większość produktów w postaci żelu lub kremu dostępnych jest w aptekach bez recepty, a ich cena jest przystępna. Warto jednak pamiętać, że działanie maści jest dość krótkotrwałe i dlatego aplikację należy regularnie powtarzać.

Domowe sposoby na ząbkowanie

W trakcie procesu wyżynania się pierwszych zębów ważne jest, aby pilnować dziecko, by nie wkładało do buzi ostrych przedmiotów. Może to spowodować dodatkowe podrażnienia dziąseł, a nawet ich krwawienie. Jednym ze skuteczniejszych domowych sposobów jest podawanie maluchowi chrupiących przekąsek, w tym marchewki. Nie mniejsze znaczenie ma temperatura proponowanych dań. Powinny być one lekko schłodzone, tak aby nie podrażniać wrażliwych i obolałych dziąseł. Od czasu do czasu można dać niemowlakowi naturalne lody o smaku owocowym bez dodatku cukru.

Łagodząco działają również herbatki z melisy i rumianku. Można także namoczyć w letnim naparze wacik kosmetyczny i masować nim dziąsła dziecka.  

Nietypowe objawy ząbkowania – sygnał alarmowy

Istnieje szereg symptomów wyżynania się zębów mlecznych, które powinny wzmocnić czujność rodziców i być powodem do natychmiastowej wizyty u pediatry. Są nimi:

  • biegunka, 
  • odparzenia pupy, 
  • silny kaszel i katar, 
  • grudkowata wysypka na twarzy lub całym ciele, 
  • kłopoty z oddychaniem. 

Powyższe objawy często mylone są z infekcją wirusową. Jeśli pojawiają się one jednocześnie z ząbkowaniem, dla bezpieczeństwa dziecka, warto udać się po pomoc do specjalisty.