Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
Ząbkowanie
Ząbkowanie
Średnia ocena: 4.4 Na podstawie: 56 ocen

Maść na dziąsła dla niemowląt, dzieci

W bogatym asortymencie Apteki Hit rodzic może znaleźć wiele produktów dla niemowląt i dzieci, które łagodzą dokuczliwy ból towarzyszący ząbkowaniu. Wybierać można wśród maści, kremów, roztworów do przemywania dziąseł, a także czopków o działaniu przeciwbólowym. Większość z nich wyróżnia naturalny, roślinny skład. 

sizer

Paracetamol Hasco 250 mg czopki 10 sztuk

6,10 zł
sizer

Paracetamol Hasco syrop smak truskawkowy 150 ml

15,90 zł
sizer

Paracetamol Hasco 125 mg czopki 10 sztuk

5,30 zł
sizer

Nurofen czopki dla dzieci 125 mg 10 czopk.

26,90 zł
sizer

Pedicetamol roztwór doustny 30 ml

18,90 zł
sizer

Dologel żel do masażu dziąseł 25 ml

12,00 zł
sizer

Dentinox N żel 10 g

21,49 zł
sizer

Paracetamol farmina 125mg czopki 10 sztuk

5,49 zł
sizer

Paracetamol Hasco 80 mg czopki 10 sztuk

7,10 zł
sizer

Bobodent żel 10 g

16,34 zł
sizer

IBUM FORTE ZAW. DOUST. 200 MG/5 ML O SMAKU TRUSKAWKOWYM 100 G

25,90 zł
sizer

Pedicetamol roztwór doustny 60 ml

27,90 zł
sizer

Ibum dla dzieci 60 mg 10 czopków

18,98 zł
sizer

Apap dla dzieci Forte zaw. doust. 85 ml

22,50 zł
sizer

IBUM FORTE ZAW. DOUST. 200 MG/5 ML O SMAKU bananowym 100 G

23,90 zł
sizer

Paracetamol farmina 50mg czopki 10 sztuk

7,90 zł
sizer

Boiron Camilia roztwór doustny 10 pojemników x 1 ml

25,99 zł
sizer

Efferalgan czopki 150 mg 10 szt.

11,50 zł
sizer

Anaftin Baby żel na ząbkowanie 10 ml

21,01 zł
sizer

Panadol dla dzieci 100 ml

19,80 zł
sizer

Nurodent żel na ząbkowanie 15 ml

25,99 zł
sizer

Heel Viburcol Compositum czopki 12 szt.

36,99 zł
sizer

Nurofen czopki dla dzieci 60 mg 10 czopk.

22,90 zł
sizer

Dentosept A mini spray 30 ml

19,90 zł
sizer

Ibum dla dzieci 125 mg 10 czopków

23,50 zł
sizer

Efferalgan czopki 300 mg 10 szt.

11,50 zł
sizer

Efferalgan czopki 80 mg 10 szt.

12,60 zł
sizer

Boiron Camilia roztwór doustny 30 pojemników x 1 ml

79,99 zł
sizer

Ibum Forte zaw. doust. 200 mg/5 ml o smaku malinowym 100 g

19,49 zł
sizer

Ibufen Forte dla dzieci o smaku malinowym 100 ml

17,49 zł
sizer

Heel Viburcol Compositum czopki 6 szt.

17,99 zł
sizer

Ibufen Forte dla dzieci o smaku truskawkowym 40 ml

12,99 zł

Ząbkowanie u dzieci – objawy

Nie da się jednoznacznie określić, kiedy powinno rozpocząć się ząbkowanie. Jest to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od wielu czynników, w tym genetycznych. Najczęściej jednak pierwszy ząb pojawia się ok. 5. miesiąca życia niemowlaka. Proces wyżynania się uzębienia trwa najczęściej do momentu, aż dziecko ukończy 2 i pół roku. 

Typowym, pierwszym objawem ząbkowania, który powinien wzbudzić czujność rodzica, jest silne ślinienie się. Nadmierne wydzielanie śliny może powodować podrażnienie delikatnej skóry dziecka, dlatego konieczne jest systematyczne wycieranie jej z buzi (głównie okolic ust i brody) niemowlaka. Sam naskórek warto zabezpieczyć tłustymi kremami przeznaczonymi do celów pediatrycznych, najlepiej o działaniu hipoalergicznym. Aby zmniejszyć ryzyko ubrudzenia ubranek, należy zaopatrzyć dziecko w śliniaczek. 

Innym symptomem wyżynania się pierwszych zębów jest nagminne wkładanie rączek oraz innych przedmiotów do buzi. Jest to związane z silnym uczuciem swędzenia, który towarzyszy ząbkowaniu. Samo dziąsło jest lekko zaczerwienione i rozpulchnione. Ponieważ przebicie się zęba powoduje ból, maluch w tym okresie jest bardziej wrażliwy na bodźce zewnętrzne i płaczliwy. 

Dość typowa jest również gorączka oscylująca w zakresie od 37,5 do 38 stopni Celsjusza. Wszystkie wymienione wyżej objawy mogą powodować także zmniejszenie apetytu. Z powodu bólu dziecko może nie chcieć ssać piersi ani smoczka butelki.

Jak ulżyć dziecku w trakcie ząbkowania? 

Objawy ząbkowania można w skuteczny sposób minimalizować za pomocą środków przeciwbólowych oraz maści na dziąsła dla dzieci. Przyniesie to ulgę i pozwoli na spokojniejszy sen. Dobrym rozwiązaniem jest także delikatne masowanie dziąseł, co przyspiesza proces wyżynania się zębów. W tym celu można wykorzystać miękką szczoteczkę lub podać maluchowi specjalną zabawkę do gryzienia, wykonaną z bezpiecznych dla niego surowców. Masaż można wykonać również palcem dłoni. Ważne jest jednak, aby robić to regularnie.

Leki przeciwbólowe 

Najczęściej w skład preparatów na ból dla bardzo małych dzieci wchodzi ibuprofen i paracetamol. Mogą być one aplikowane zarówno doustnie, jak i w postaci żelu. Obie te substancje czynne wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Można delikatnie wmasować je w dziąsła za pomocą higienicznego patyczka do czyszczenia lub palca. Niektóre produkty dla niemowląt wzbogacone są w lidokainę, czyli związek blokujący powierzchniowe receptory bólu.

Przed aplikacją dziecku substancji doustnej, konieczne jest sprawdzenie na ulotce, jaka porcja zalecana jest na kilogram masy ciała. Podanie zbyt dużej ilości może zwiększać ryzyko pojawienia się działania niepożądanego.

Maści na dziąsła

Łagodzący wpływ mają także ekstrakty ziołowe pochodzenia naturalnego. Cenny jest przede wszystkim rumianek, który niweluje podrażnienia oraz tymianek o działaniu antyseptycznym. Maści na dziąsła nie powinny mieć w składzie cukru, a ksylitol, który nie powoduje rozwoju próchnicy. Nierzadko producenci decydują się na wykorzystanie ekstraktów z szałwii i korzenia kozłka lekarskiego. Większość produktów w postaci żelu lub kremu dostępnych jest w aptekach bez recepty, a ich cena jest przystępna. Warto jednak pamiętać, że działanie maści jest dość krótkotrwałe i dlatego aplikację należy regularnie powtarzać.

Domowe sposoby na ząbkowanie

W trakcie procesu wyżynania się pierwszych zębów ważne jest, aby pilnować dziecko, by nie wkładało do buzi ostrych przedmiotów. Może to spowodować dodatkowe podrażnienia dziąseł, a nawet ich krwawienie. Jednym ze skuteczniejszych domowych sposobów jest podawanie maluchowi chrupiących przekąsek, w tym marchewki. Nie mniejsze znaczenie ma temperatura proponowanych dań. Powinny być one lekko schłodzone, tak aby nie podrażniać wrażliwych i obolałych dziąseł. Od czasu do czasu można dać niemowlakowi naturalne lody o smaku owocowym bez dodatku cukru.

Łagodząco działają również herbatki z melisy i rumianku. Można także namoczyć w letnim naparze wacik kosmetyczny i masować nim dziąsła dziecka.  

Nietypowe objawy ząbkowania – sygnał alarmowy

Istnieje szereg symptomów wyżynania się zębów mlecznych, które powinny wzmocnić czujność rodziców i być powodem do natychmiastowej wizyty u pediatry. Są nimi:

  • biegunka, 
  • odparzenia pupy, 
  • silny kaszel i katar, 
  • grudkowata wysypka na twarzy lub całym ciele, 
  • kłopoty z oddychaniem. 

Powyższe objawy często mylone są z infekcją wirusową. Jeśli pojawiają się one jednocześnie z ząbkowaniem, dla bezpieczeństwa dziecka, warto udać się po pomoc do specjalisty.