Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
Wkładki laktacyjne
Wkładki laktacyjne
Średnia ocena: 4.5 Na podstawie: 78 ocen

Wkładki laktacyjne - apteka

W Aptece Hit wśród produktów niezbędnych w codziennej pielęgnacji maluszka oraz przydatnych w higienie osobistej matki karmiącej znajdują się wkładki laktacyjne. Mają one na celu ochronę stanika przed zabrudzeniem wyciekającym mlekiem (mogącym mieć miejsce również w zaawansowanym okresie ciąży). Mają one wygodny kształt i najczęściej wykonane są z hipoalergicznych, delikatnych materiałów. Ich używanie zwiększa komfort podczas wykonywania codziennych czynności i zapobiega powstawaniu krępujących i nieestetycznych plam na ubraniu.

sizer

Bella mamma wkładki laktacyjne 30 szt.

11,90 zł
sizer

Wkładki laktacyjne Apteo 30 szt.

10,40 zł
sizer

Wkładki laktacyjne Apteo 60 szt.

16,90 zł
sizer

Penaten Mama wkładki laktacyjne 50 szt.

15,94 zł

Czym jest laktacja?

Produkcja mleka w gruczołach piersiowych kobiety rozpoczyna się już w okresie ciąży. Przygotowuje to przyszłą mamę na okres karmienia. Laktacja umożliwia nie tylko nakarmienia dziecka, ale ma szereg innych korzyści. Jednym z nich jest wytworzenie więzi między matką a noworodkiem. Po pobudzeniu brodawki sutkowej dochodzi do uwolnienia u obojga dużych ilości oksytocyny, która jest hormonem bliskości. Mechanizm ten jest kontrolowany przez prolaktynę wydzielaną z przysadki mózgowej.

W pokarmie matki znajduje się wiele cennych substancji, w tym białka, węglowodany, tłuszcze, sole mineralne, witaminy, cholesterol, a także bardzo korzystne dla młodego organizmu przeciwciała oraz bakterie z gatunku Lactobacillus. 

Dobrej jakości wkładki laktacyjne, dostępne w aptece bez recepty skutecznie chronią odzież i bieliznę przed niekontrolowanym wyciekiem mleka z piersi.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wkładek laktacyjnych?

Wybór rodzaju wkładek laktacyjnych w aptece jest kwestią indywidualną. Wiele zależy od tego, jak obfite są wycieki mleka i z jaką częstotliwością do nich dochodzi. Przy wyborze tego produktu warto zwrócić uwagę na:

  • chłonność - muszą chronić przez minimum kilka godzin,
  • grubość - ważne jest, aby nie były widoczne pod ubraniem,
  • kształt - ma to wpływ na komfort noszenia,
  • przewiewność materiałów - zapobiega to ryzyku odparzeń,
  • obecność lub brak samoprzylepnych pasków (zapobiegają przemieszczaniu się produktu),
  • ilość wkładek w opakowaniu,
  • kolor - powinien być dopasowany do odcienia stanika. Najczęściej w aptekach spotyka się wkładki laktacyjne czarne, białe i beżowe.

Zdecydowana większość produktów przystosowana jest wyłącznie do wchłaniania wyciekającego płynu. Jednakże istnieją również modele, które dodatkowo zbierają pokarm, co ogranicza marnowanie mleka. Jeszcze inne wkładki nasączone są specjalnymi substancjami, które łagodzą podrażnienia. Jest to przydatne szczególności w przypadkach, gdy dziecko gryzie pierś i powstają na niej niewielkich rozmiarów rany lub podrażnienia.

Zaleca się, aby zaopatrzyć się w kilka rodzajów wkładek laktacyjnych o różnym stopniu chłonności. Warto pamiętać bowiem o tym, że w nocy również istnieje konieczność ich zakładania. Wówczas zazwyczaj korzysta się z nieco grubszych produktów, które będą stanowiły dodatkową ochronę przed zabrudzeniem odzieży. W związku z tym, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), najlepiej jest karmić dziecko do 2. roku życia (w połączeniu z mlekiem modyfikowanym i innymi posiłkami), warto mieć kilka opakowań różnego rodzaju wkładek w zasięgu ręki.

Tworzywa wkładek laktacyjnych

Materiały, z których wykonane są wkładki laktacyjne, powinny być jak najbardziej naturalne. Przed zakupem warto upewnić się, że są one zrobione z przepuszczalnych tworzyw, w tym bawełny (najlepiej organicznej) lub bambusa. Jest to bardzo ważne w upalne dni. Często spotyka się również produkty wełniane (szczególnie w warstwie zewnętrznej). Jednakże te ostatnie będą bardziej użyteczne w sezonie jesienno-zimowym.

Jednorazowe wkładki laktacyjne vs. wielorazowego użytku

Na rynku dostępne są wkładki laktacyjne zarówno jednorazowe, jak i przeznaczone do wielokrotnego użytku. Te drugie wykonane są zazwyczaj z bawełny. Należy prać je ręcznie lub z ubrankami dziecka (najlepiej w hipoalergicznym, bezapachowym proszku). Ma to ogromne znaczenie przy zachowaniu odpowiedniej higieny brodawek sutkowych. Ponieważ taki rodzaj zabezpieczenia wyróżnia się nieco większą grubością, może być widoczny przez stanik. 

Jednorazowe wkładki laktacyjne to dobry wybór dla mamy, która nie ma wiele czasu na dodatkowe pranie. Są one znacznie cięńsze niż modele wielokrotnego użytku, co oznacza, że nie widać ich pod ubraniem. Aby były bezpieczne dla zdrowia, warto kupować takie, które nie zawierają w składzie plastiku ani innych tworzyw sztucznych. Mogą one podrażnić delikatne w ciąży i połogu brodawki sutkowe, a nawet przyczynić się do powstawania infekcji (bakteryjne lub grzybicze), co negatywnie wpływa na samą laktację. Jednorazowe wkładki laktacyjne wyrzuca się po jednym użyciu. 

Jak bezpiecznie stosować wkładki laktacyjne?

Właściwe mocowanie wkładek laktacyjnych wpływa na komfort ich noszenia. Należy delikatnie przyłożyć je do brodawek sutkowych i w zależności od modelu przykleić specjalnym plastrem. Następnie można założyć stanik. Aby zapewnić sobie odpowiednią higienę, konieczna jest ich wymiana za każdym razem, gdy poczuje się nadmierną wilgoć. Zależy to od obfitości wycieków.