Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
Zaparcia
Zaparcia
Średnia ocena: 4.4 Na podstawie: 88 ocen

Leki, tabletki i preparaty na zaparcia dla dorosłych

Problem z zaparciami dotyczy dużego odsetka populacji. Jest to stan długotrwałego zalegania stolca w jednym z odcinków przewodu pokarmowego. Przyczyn tego schorzenia może być wiele, począwszy od stylu życia, a kończąc na poważnych chorobach o podłożu neurologicznym. Skuteczny lek na zaparcia pozwoli na szybkie wydalenie zalegającej treści jelitowej i przywrócenie komfortu. 

sizer

Debutir 60 kaps.

32,90 zł
sizer

Enema roztwór do wlewu doodbytniczego 150 ml

17,30 zł
sizer

Bisacodyl VP 5 mg 30 tabletek

16,30 zł
sizer

Dulcosoft 250 ml

33,84 zł
sizer

Czopki glicerolowe dla dorosłych 2 g 10 czop.

7,38 zł
sizer

Figura 1 fix 20 torebek

8,49 zł
sizer

Liv 52 100 tabl.

37,64 zł
sizer

Oleofarm Len mielony 200 g + 200 g

10,90 zł
sizer

Alax 20 tabletek drażowanych

12,90 zł
sizer

Xenna zioła 20 sasz.

10,90 zł
sizer

Senes FIX 30 sasz.

6,89 zł
sizer

Radirex 10 tabl.

9,90 zł
sizer

Ulgix Laxi 30 kaps.

13,50 zł
sizer

Raphacholin forte 10 tabl.

15,90 zł
sizer

Duphalac Fruit (667 mg/ml) roztwór doustny 500 ml

31,90 zł
sizer

Fibraxine 15 sasz.

36,50 zł
sizer

Laxol 12 czopków

11,50 zł
sizer

Len 60 tabletek do ssania

17,40 zł
sizer

Oleofarm Len mielony LenVitol 450 g

11,50 zł
sizer

Moxalole 20 sasz. (Duphagol)

28,08 zł
sizer

Ispagul S proszek 200 g

25,70 zł
sizer

Osłonka Gastro 20 sasz.

32,29 zł
sizer

Xenna Extra Comfort 10 tabl.

11,90 zł
sizer

Pikopil 10 tabl.

17,40 zł
sizer

Dicopeg Junior 5 g 30 saszetek

46,22 zł
sizer

Gruszka z kanką nr 7 (kej) 1 szt

7,75 zł
sizer

Lactostad dla dorosłych 7 ml x 7 amp.

26,75 zł
sizer

Dulcobis 5 mg 20 tabletek

13,50 zł
sizer

Len 30 tabletek do ssania

10,10 zł
sizer

Siemię lniane Apteo Natura 250 g

3,70 zł
sizer

Normosan FIX 20 sasz.

7,99 zł
sizer

Gruszka z kanką nr 11 (kej) 1 szt

17,50 zł

Czym są zaparcia?

Liczba dziennie wydalanych stolców uzależniona jest od wielu czynników. Przyjęło się, że fizjologicznie optymalnie jest wypróżniać się raz dziennie, jednakże jest to uwarunkowane stylem życia, masą ciała i dietą. W przypadku zaparcia problem zalegającej treści jelitowej w przewodzie pokarmowym może zmniejszać częstotliwość wydania do jednego na kilka dni.  Na skutek długo trwających procesów gnilnych i fermentacyjnych stolec ma znacznie brzydszą i silniejszą woń. Jego konsystencja jest twarda, co jest związane z nadmiernym wchłanianiem wody. 

Istnieje kilka rodzajów zaparć:

  • przypadkowe - mogą pojawić się u zdrowego człowieka na skutek m.in. długiego podróżowania, nagłej zmiany diety. Epizod taki ustępuje po kilku dniach, 
  • krótkotrwałe - wyróżniają się naprzemiennym występowaniem prawidłowego wypróżniania się z patologicznym. Mogą mieć charakter okresowy i nawracający. Najczęściej leczone są za pomocą leków na zaparcia. Warto jednak zaznaczyć, że wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem, który pomoże ustalić przyczynę schorzenia. Zlekceważenie objawów może skutkować nasileniem się problemu, 
  • przewlekłe - inaczej atoniczne, o nieznanym pochodzeniu. Taki rodzaj stwierdza się aż u 90% pacjentów. Ten stan może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym nieodpowiednią dietą, małą ilością wody w organizmie, brakiem aktywności fizycznej lub poważnymi schorzeniami.

Objawy i przyczyny zaparć

Podstawowym symptomom zaparć mogą towarzyszyć: brak apetytu, zawroty i bóle głowy, ból przy wydalaniu, mdłości, odbijanie, wzdęcia, uczucie rozpierania w okolicach brzucha, anemia, obecność krwi/śluzu w kale, nagła utrata masy ciała oraz gorączka.

Na pojawienie się problemów z prawidłowym wypróżnianiem wpływ może mieć wiele czynników. Dominującym wśród diagnozowanych jest styl życia. Najczęściej są to: nieprawidłowa dieta, długo trwające podróże czy brak ruchu. Poważniejszymi schorzeniami, które zwiększają ryzyko pojawienia się zaparć, są m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, endometrioza, stwardnienie rozsiane, choroby naczyniowe mózgu, choroba Parkinsona, przepuklina, hemoroidy, nowotwór jajnika, zwężenie światła jelita, wydłużenie jelita grubego wraz z zaburzeniem w jego unerwieniu, czy też dysfunkcje zwieraczy.

Warto zaznaczyć, że długotrwałe przyjmowanie niektórych leków o działaniu przeciwdrgawkowym, przeciwbólowym, antykoncepcyjnych, obniżających ciśnienie tętnicze krwi oraz zawierających w składzie glin i wapń, może być jedną z możliwych przyczyn zaparć

Leczenie zaparć

Zanim podejmie się leczenia problemów z wypróżnianiem, konieczne jest ustalenie ich przyczyny. Preparaty na zaparcia dostępne są w aptekach bez recepty, a w ich składzie znajdują się najczęściej naturalne kompozycje ziołowe, które w łagodny sposób pomagają pozbyć się zalegającej masy z różnych odcinków przewodu pokarmowego. Należy przyjmować je w sposób rozważny i zgodny z zaleceniami umieszczonymi na ulotce. 

Najczęściej w składzie tabletek na zaparcia wyróżnia się m.in.:

  • korę kruszyny, 
  • aloes, 
  • liść senesu, 
  • korzeń rzewienia, 
  • preparaty o działaniu poślizgowym, 
  • nasiona babki piaskowej.

Jak uniknąć zaparć?

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawiania się zaparć, warto w pierwszej kolejności zadbać o odpowiedni tryb życia. Prawidłowo funkcjonujący przewód pokarmowy to przede wszystkim regularne pory i małe porcje przyjmowanych posiłków. Warto w codziennym jadłospisie uwzględnić odpowiednią ilość błonnika, który obecny jest m.in. w kaszy gryczanej, owocach, chlebie razowym i surówkach. Substancja ta skutecznie oczyszcza jelita z zalegających, niestrawionych resztek pokarmowych. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mają błonnik w składzie. Leki na zaparcia dla dorosłych są oczywiście skuteczne, jednak nie usuną przyczyny pojawiania się problemu.

Osoby, które mają nawracające problemy z zaparciami, powinny przyjmować po 1 łyżeczce siemienia lnianego dziennie. Konieczne jest także unikanie, w miarę możliwości, przyjmowania środków o działaniu przeczyszczającym.

Naturalne sposoby na zaparcia

Systematyczne wypróżnianie się to nie tylko odpowiednia dieta. Perystaltykę jelit usprawnia również regularna aktywność fizyczna. Badania wykazały, że osoby prowadzące siedzący tryb życia, tzn. spędzające większość część dnia przed monitorem komputera lub/i biurkiem, mają większą tendencję do zaparć. Co ważne, ruch nie musi oznaczać wielu godzin spędzanych na siłowni czy w salach fitness. Korzyści dla całego organizmu przynosi już 30-minutowy spacer czy też jazda na rowerze. Warto dostosować aktywność do możliwości organizmu.

Duże znaczenie ma nawodnienie. Przyjęło się, że warto przyjmować ok. 2 litrów płynów na dobę. Ważne jednak, aby w tę ilość nie wliczała się kawa i czarna herbata, które wykazują działanie odwadniające. Najlepiej zatem sięgać po niegazowaną wodę mineralną, zioła oraz naturalne soki (te kupowane w sklepach mają przeważnie dużą ilość cukru, co sprzyja problemom trawiennym).

Kondycja mikroflory bakteryjnej ma duże przełożenie na rytm oddawania stolca. Wędrówka mas kałowych może być usprawniona przez przyjmowanie naturalnych probiotyków. Największą wartość wykazują w tym przypadku szczepy Bifidobacterium oraz Lacibacillus. Dobroczynne bakterie znajdują się m.in. w kefirach i jogurtach, a także suplementach diety.

Warto mieć w swojej domowej apteczne dobrej jakości, skuteczny lek na zaparcia. Najlepiej, jeśli ma on naturalny skład oparty na ziołowych ekstraktach. Wówczas, na wypadek niespodziewanych problemów trawiennych, można w krótkim czasie złagodzić niekomfortową dolegliwość.