Żel do stosowania na drobne i trudno gojące rany i oparzenia.
Skład
Hydrofilowy żel metakrylowy będący usieciowanym kopolimerem 2-hydroksyetylometakrylanu, który posiada polimerowo wiązane i sterycznie osłaniane grupy aminowe.
Wskazania
Do leczenia zarówno drobnych skaleczeń i otarć, jak również trudno gojących się ran, oparzeń oraz owrzodzeń spowodowanych niewydolnością krążenia żylnego lub tętniczego, odleżyn tzw. stopy cukrzycowej, będącej powikłaniem długotrwałej, nieleczonej cukrzycy, pooperacyjnych i innych uszkodzeń skóry.
Dawkowanie
Oczyścić ranę, najlepiej przemywając roztworem soli fizjologicznej lub czystą wodą, z wszelkich zabrudzeń oraz resztek wcześniej stosowanych środków leczniczych, które mogłyby podrażnić ranę. Osuszyć ranę. Nałożyć niewielką ilość żelu na powierzchnię rany (nie wcierać). Żel wchłonie wysięk i inne płyny z rany. Przykryć ranę sterylnym, nieprzylegającym gazikiem, który należy umocować za pomocą bandaża lub plastra. Na niewielkie rany wystarczy nałożyć żel i przykryć je plastrem, zachowując ok. 1 cm marginesu wokół rany. Pacjenci stosujący antybiotyki lub inne leki z powodu stwierdzonego zakażenia powinni kontynuować leczenie według wskazań lekarza. U pacjentów, u których konieczna jest terapia uciskowa, należy zastosować bandaż elastyczny. Żel po aplikacji pęcznieje i dzięki unikalnej strukturze nie przywiera do rany, dlatego może być bezboleśnie usuwany przez delikatne wytarcie. Opatrunek należy zmieniać co 24-48 godz. W stanach zapalnych zaleca się częstsze zmiany opatrunku.
Działanie
Żel tworzy wilgotne środowisko w ranie, które jest podstawową zasadą nowoczesnej metody leczenia ran. W badaniach klinicznych oraz w obserwacjach po wprowadzeniu produktu do obrotu wykazano, że żel zapewnia stałą wilgotność w obrębie rany, co wspomaga podział i proces przesuwania się komórek, zapobiega tworzeniu się wysuszonych strupów, a tym samym wyraźnie przyspiesza gojenie. Równocześnie żel utrzymuje stałą temperaturę w ranie, co jest również istotne dla właściwego przebiegu jej gojenia.