Test na krew utajoną w kale to jedno z najdoskonalszych narzędzi w profilaktyce zachorowań na nowotwory jelita grubego. Niestety schorzenie to może rozwijać się przez wiele lat bezobjawowo i bardzo często wykrywane jest już w bardzo zaawansowanym stadium.
Z tego powodu wszystkie osoby po ukończeniu 35 roku życia powinny przynajmniej raz w roku przeprowadzać przesiewowe badanie na krew utajoną. W przypadku wystąpienia raka jelita grubego w rodzinie systematyczną kontrolę należy rozpocząć już po ukończeniu 25 roku życia.
FOB TEST to w pełni wiarygodne narzędzie diagnostyczne przeznaczone do użytku domowego, którego czułość umożliwia wykrycie w kale określonej ilości krwi, świadczącej o zmianach chorobowych w obszarze jelita grubego.
Test jest specyficzny dla hemoglobiny ludzkiej, dlatego nie musimy stosować przed badaniem żadnej diety.
FOB Test składa się z płytki testowej, pojemnika z roztworem ekstrakcyjnym oraz aplikatora do pobrania próbek kału. Przed wykonaniem testu należy koniecznie zapoznać się z dołączoną do opakowania instrukcją obsługi.
Badanie wykonujemy od razu po wypróżnieniu, zanurzając aplikator w 3 różnych miejscach zebranego kału na głębokość 1 cm. Ważne by warstwa kału była cienka, w innym wypadku badanie może okazać się nieważne.
Po pobraniu próbek wkładamy aplikator z powrotem do pojemnika z roztworem, zakręcamy i mocno potrząsamy, aby wymieszać próbkę z odczynnikiem. Następnie odłamujemy znajdującą się z drugiej strony pojemnika plastikową końcówkę i wlewamy 2 krople roztworu do okrągłego okienka w płytce testowej.
Wyniki testu należy odczytać po 5 minutach. Jeśli nie zdążyliśmy tego zrobić i upłynęło więcej niż 10 minut, test należy powtórzyć. Pojawienie się w okienku wynikowym dwóch różowych prążków świadczy o wykryciu krwi utajonej w kale. W przypadku pojawienia się tylko prążka kontrolnego C wynik jest ujemny.