Sylimarol 35 mg 60 tabletek drażowanych
1 opiniaSylimarol 35 mg jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym do stosowania wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby.
Skład
Co zawiera lek Sylimarol 35 mg
Substancjami czynnymi leku są:
Jedna tabletka zawiera 50 mg wyciągu (w postaci oczyszczonego wyciągu suchego) z łuski Silybum marianum (L.) Gaertn. (20-34:1), ekstrahent – metanol 90%, co odpowiada 37,8 mg sylimaryny w przeliczeniu na sylibininę.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: benzoesan sodu E211 (dodany do wyciągu), glukoza, skrobia ziemniaczana, sacharoza, talk, magnezu stearynian, guma arabska, mieszanina wosku pszczelego białego i wosku Carnauba (Capol 1295), indygotyna E132 oraz żółcień chinolinową E104.
Wskazania
Sylimarol stosowany jest wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Wspomagająco w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby.
Działanie
Sylimarol 35 mg zawiera w swoim składzie suchy wyciąg z łuski ostropestu plamistego. Substancją czynną łuski ostropestu plamistego jest zespół flawonolignanów zwany sylimaryną, zawierający między innymi sylibininę. Działanie preparatu uwarunkowane jest wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.
Dawkowanie
U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat: 3 razy na dobę 2 tabletki po jedzeniu, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Lek wymaga systematycznego stosowania przez około 2 - 4 tygodnie.
Jeśli dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem, który może przedłużyć leczenie do np. 6 miesięcy. Podczas terapii należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przeciwwskazania
Kiedy nie przyjmować leku Sylimarol 35 mg:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne występujące w ostropeście lub na rośliny z rodziny Asteraceae (dawniej Compositae) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią.
W trakcie stosowania możliwe jest wystąpienie zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Sporadycznie obserwowane jest łagodne działanie przeczyszczające.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto oczu) należy zasięgnąć porady lekarza. Lek nie jest przeznaczony do leczenia ostrych zatruć wątroby.
Lek Sylimarol a inne leki
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.
Lek Sylimarol 35 mg zawiera glukozę i sacharozę
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Ciąża i karmienie piersią
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania nie należy stosować preparatu w czasie ciąży i karmienia piersią.
Podmiot odpowiedzialny
Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A.
ul. Towarowa 47/51
61-896 Poznań, Polska