Betadine roztwór na skórę 100 mg/ml 30 ml
1 opiniaBetadine to produkt leczniczy w postaci roztworu na skórę w kolorze jodyny działający na wiele drobnoustrojów (bakteriobójczo, grzybobójczo, selektywnie wirusobójczo i przeciwpierwotniakowo).
Skład
1 ml roztworu zawiera 100 mg powidonu jodowanego
substancje pomocnicze: glicerol, nonoxynol 9, kwas cytrynowy bezwodny, disodu fosforan bezwodny, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Wskazania
Lek Betadine jest wskazany do dezynfekcji skóry przed iniekcją, pobraniem krwi, biopsją igłową, transfuzją, dezynfekcją skóry i błon śluzowych przed zabiegami chirurgicznymi, do aseptycznego zaopatrzenia ran, leczenia infekcji bakteryjnych i grzybiczych oraz całkowitej i częściowej dezynfekcji pacjenta przed operacją.
Działanie
Lek działa:
- bakteriobójczo
- grzybobójczo
- selektywnie wirusobójczo
- przeciwpierwotniakowo
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek BETADIN 100 mg/ml roztwór na skórę stosuje się albo w postaci nierozcieńczonej albo w postaci 10% wodnego roztworu leku (rozcieńczenie 1:10) lub 1% wodnego roztworu leku (rozcieńczenie 1:100), w zależności od miejsca aplikacji:
- w postaci 1% wodnego roztworu: w przypadku kąpieli pacjenta przed operacją,
- w postaci 10% wodnego roztworu leku: w przypadku aseptycznego zaopatrywania ran, w dezynfekcji błon śluzowych i leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych,
- w postaci nierozcieńczonej: w dezynfekcji skóry przed iniekcją, pobieraniem krwi, biopsją igłową, transfuzją lub infuzją.
Przeciwwskazania
Leku Betadine nie należy stosować:
- jeśli pacjent ma uczulenie na jod lub powidon, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli u pacjenta rozpoznano nadczynność tarczycy lub inne jawne choroby tarczycy,
- jeśli u pacjenta występuje opryszczkowe zapalenie skóry (choroba Duhringa),
- jeśli pacjent ma niewydolność nerek,
- przed i po leczeniu nadczynności tarczycy jodem radioaktywnym, lub badaniu z użyciem jodu radioaktywnego.
Działania niepożądane
Rzadko (występują u 1 do 10 na 10 000 osób): reakcje nadwrażliwości, kontaktowe zapalenie skóry (z takimi objawami jak zaczerwienienie, niewielkie pęcherze i świąd).
Bardzo rzadko (występują rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): reakcja anafilaktyczna (groźna reakcja alergiczna, powodująca między innymi trudności w oddychaniu, zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego), obrzęk naczynioruchowy (groźna reakcja alergiczna powodująca obrzęk twarzy lub gardła), nadczynność tarczycy (nadmierna aktywność tarczycy powodująca, między innymi zwiększenie apetytu, zmniejszenie masy ciała, poty, szybsze bicie serca lub niepokój ruchowy.
Nieznana częstotliwość: niedoczynność tarczycy po dłuższym lub intensywniejszym stosowaniu leku, zaburzenia elektrolitowe, kwasica metaboliczna, ostra niewydolność nerek, nieprawidłowa osmolarność krwi, zaburzenia czynności nerek.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ciemnobrązowy kolor leku jest wskaźnikiem jego skuteczności. Jeśli kolor leku staje się mniej intensywny, wskazuje to na jego słabsze działanie przeciwdrobnoustrojowe.
Ekspozycja na światło i temperatury powyżej 40ºC przyspiesza rozkład leku.
Lek ma działanie przeciwbakteryjne przy pH w zakresie 2-7.
Unikać kontaktu leku z oczami.
Stosowanie z innymi lekami
Jednoczesne stosowanie leku z nadtlenkiem wodoru, enzymatycznymi preparatami do leczenia ran zawierającymi srebro lub taulorydynę oraz środkami antyseptycznymi może być przyczyną wzajemnego osłabiania działania tych leków.
Leku nie wolno stosować jednocześnie z lekami zawierającymi rtęć, ze względu na ryzyko tworzenia się żrącego związku jodu i rtęci.
W razie zastosowania leku na tę samą lub sąsiadującą okolicę skóry jednocześnie lub tuż po aplikacji leków antyseptycznych zawierających oktenidynę, lek może spowodować przemijające przebarwienie skóry.
Mogą wystąpić reakcje z białkiem i nienasyconymi kompleksami organicznymi, które mogą być kompensowane przez większe dawki tego leku (jodowanego powidonu).
Należy unikać przewlekłego stosowania leku, szczególnie na dużych powierzchniach, u osób leczonych litem.
Nie należy stosować tego leku na skórę jednocześnie z innymi lekami o właściwościach redukujących, kwasowych lub zawierających alkaloidy.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Stosowanie u dzieci
U noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia lek można stosować wyłącznie gdy zadecyduje o tym lekarz, w przypadku potwierdzonego rozpoznania i ścisłych wskazań do stosowania tego leku.
Należy monitorować czynność tarczycy.
Podmiot odpowiedzialny
EGIS Pharmaceuticals PLC
Keresztúri út 30-38
H-1106 Budapeszt, WĘGRY
Wytwórca
EGIS PHARMACEUTICALS PLC. Lacta Factory
Mátyás király u. 65
9900 Körmend, WĘGRY