Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
sizer
 • Juvit C 40 ml - 1 - Apteka HIT
Prezentowane zdjęcie ma charakter poglądowy.

Juvit C 40 ml

1 opinia
Cena:
15,49 zł
Powiązane produkty
 • sizer

  Cebion krople 30 ml

  16,90 zł
 • sizer

  Ibuvit C krople doustne 30 ml

  9,99 zł

Juvit C krople doustne to produkt leczniczy szczególnie zalecany dla dzieci w celu leczenia stanów niedoboru witaminy C i profilaktyki chorób wywołanych niedoborem witaminy C, między innymi szkorbutu i jego wstępnych objawów. Juvit C może być podawany m.in. niemowlętom karmionym sztucznie.

Wskazania


Produkt leczniczy Juvit C przeznaczony jest do leczenia stanów niedoboru witaminy C i profilaktyki chorób wywołanych niedoborem witaminy C, przede wszystkim szkorbutu i jego wstępnych objawów, choroby Moellera-Barlowa, w okresie rekonwalescencji, przy stosowaniu diety ubogiej w witaminę C, zwłaszcza u niemowląt karmionych sztucznie.

Działanie


Witamina C bierze udział w metabolicznych procesach utleniania i redukcji zachodzących w komórkach np. w procesie oddychania komórkowego. Jest niezbędna do tworzenia kolagenu, elastyny i substancji międzykomórkowej, a tym samym do prawidłowego rozwoju chrząstki, kości, zębów, gojenia ran, zwiększa elastyczność naczyń włosowatych. Wpływa na tworzenie ciał odpornościowych w organizmie (uważa się, że bierze udział w wytwarzaniu immunoglobulin i interferonu) oraz ułatwia wchłanianie żelaza w jelitach. Jest niezbędna do syntezy steroidów nadnerczy, katecholamin, insuliny oraz bierze udział w przemianie aminokwasów aromatycznych i metabolizmie tyroksyny.

Skład


Substancją czynną leku jest kwas askorbowy (witamina C) w ilości 100 mg w 1 ml kropli.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: glicerol, woda oczyszczona.

Dawkowanie

 • Niemowlęta i małe dzieci (od 28 dnia życia do końca 24 miesiąca życia): 5-8 kropli raz na dobę dodane do pokarmu lub napoju.
 • Dzieci (od 3 r.ż. do 11 r.ż.): 10 kropli raz na dobę.
 • Młodzież (od 12 r.ż.) i dorośli: 15-20 kropli raz na dobę (w razie większego zapotrzebowania i w niedoborach dawkę można podwoić i przyjmować dwa razy na dobę).

1 ml leku odpowiada około 20 kroplom.
Z uwagi na ryzyko przedawkowanie nie należy podawać leku bezpośrednio z butelki do ust dziecka.

Lek Juvit C należy stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Przeciwwskazania


Leku Juvit C nie można stosować:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na kwas askorbowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • jeśli u pacjenta występuje szczawianowa kamica nerkowa.

Nie podawać wysokich dawek leku osobom z nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego.

Działania niepożądane


Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Witamina C zazwyczaj jest dobrze tolerowana. Duże dawki, zwłaszcza stosowane długotrwale, mogą niekiedy powodować bóle głowy, zaczerwienienie skóry, działać moczopędnie, a także prowadzić do odkładania się kryształów szczawianu wapnia i moczanów w drogach moczowych. Obserwowano także po odstawieniu rozwój tolerancji z objawami niedoboru po odstawieniu (szkorbut), a nawet uzależnienie, z bólami głowy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności


U osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, lek może powodować hemolizę krwinek czerwonych.

Lek, podawany w dużych dawkach, może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, zwłaszcza wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (fałszywie dodatni wynik testu na obecność glukozy w moczu, fałszywie ujemny wynik testu na obecność krwi w kale, zaniżenie wyników oznaczeń aktywności niektórych enzymów). Zależnie od zastosowanej metody może zawyżać lub zaniżać wyniki oznaczeń zawartości bilirubiny w surowicy krwi.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Juvit C należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki.

Stosowanie leku Juvit C z innymi lekami


Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Podawanie witaminy C z sulfonamidami może prowadzić do wytrącania się kryształów sulfonamidów w moczu. Witamina C:

 • zwiększa wchłanianie żelaza;
 • wydłuża okres półtrwania paracetamolu we krwi;
 • działa synergistycznie z glikozydami flawinowymi;
 • może wpływać na wzrost stężenia stosowanych jednocześnie estrogenów w surowicy krwi.

Tetracykliny, doustne środki antykoncepcyjne, barbiturany oraz duże dawki kwasu acetylosalicylowego zmniejszają stężenie kwasu askorbowego we krwi.

Stosowanie leku Juvit C z jedzeniem i piciem


Niemowlętom i małym dzieciom można podawać lek dodany do pokarmu lub napoju.

Ciąża i karmienie piersią


W okresie ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Juvit C może być stosowany w ciąży oraz w czasie karmienia piersią, należy jednak zachować ostrożność przy wysokich dawkach leku (nie przekraczać zalecanych dawek) ze względu na ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy C u dziecka.

Producent


„PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK” S.A.
ul. Żmigrodzka 242 E
51-131 Wrocław

Najpopularniejsze produkty w kategorii Witaminy dla dzieci